Jak działają inhibitory korozji?
Systemy kotłowe wykorzystywane są w najróżniejszych branżach. Jednakże we wszystkich tych przypadkach istnieje zagrożenie pojawienia się ognisk korozji w instalacji. Jest ona wynikiem uszkodzenia powłoki ochronnej i utleniania się materiału, który po odsłonięciu ma kontakt bezpośrednio z wodą. Jednym ze sposób minimalizowania ryzyka związanego z rdzewieniem jest wykorzystanie specjalnych preparatów – inhibitorów korozji.
Czym są inhibitory korozji?
Inhibitory korozji to substancje chemiczne, których zadaniem jest ochrona elementów systemu kotłowego przed pojawieniem się ognisk korozji. Działa to w ten sposób, że odpowiednie preparaty aplikowane są do instalacji. Następnie zawarte w nich cząsteczki osiadają na wewnętrznej powierzchni systemu. W ten sposób tworzona jest warstwa ochronna, która zabezpiecza elementy metalowe wewnątrz przed utlenianiem – czyli przed wystąpieniem korozji.
Preparaty antykorozyjne przeznaczone są do różnych rodzajów systemów: kotłów wodny, parowych czy wytwornic pary. Dodatkowo, produkty redukujące tlen, czyli zabezpieczające przed korozją tlenową dostosowane są do danych systemów oraz wymagań sanitarnych przed nimi stawianych.
Sprzedażą inhibitorów korozji przeznaczonych do systemów kotłowych zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA.
Jakie zagrożenie dla systemów kotłowych stanowi korozja?
Korodowaniem zagrożone są wszystkie elementy metalowe. Dlatego problemem może być objęty nie tylko sam kocioł, ale również cała instalacja z nim połączona. Wystarczy, że zostanie naruszona warstwa ochronna (najczęściej cynku), która zabezpiecza materiał przed utlenianiem w wyniku kontaktu z wodą.
Trudno jest zauważyć pierwsze objawy korozji, ponieważ dotyka ona wewnętrznych powierzchni całego systemu. Dlatego o problemie z korozją najczęściej dowiadujemy się w momencie, gdy jest już za późno i niezbędne są prace naprawcze. Jednym z rozwiązań jest prowadzenie regularnych prac konserwacyjnych systemu kotłowego. Należy do nich również stosowanie inhibitorów korozji, które dodatkowo zabezpieczają powierzchnie wewnętrzne instalacji.
Postępująca korozja jest również niebezpieczna dla pracowników, którzy przebywają w okolicach systemu kotłowego. Należy pamiętać, że postępujące utlenianie ścianek metalu znacznie osłabia wszystkie elementy konstrukcji. W połączeniu z wysokim ciśnieniem może to doprowadzić do nagłego rozszczelnienia – a wraz z nim do wydostania się gorącej pary, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana