Jak działa wentylacja mechaniczna?
Odpowiednia wentylacja budynku jest bardzo ważna, bo pozwala świeżemu powietrzu dostać się do środka. Jednak zimą wietrzenie pomieszczeń jest utrudnione, bo powoduje duże straty energii zużywanej na ogrzewanie domu. Latem przez otwarte okna do wnętrza wpadają muchy i komary. Rozwiązaniem tego problemu jest wentylacja mechaniczna. Jak ona działa i jakie korzyści może przynieść?
Rekuperacja – zasada działania
Wentylacja mechaniczna jest inaczej zwana rekuperacją. Nazwa ta pochodzi od urządzenia wykorzystywanego w procesie wentylacji, czyli rekuperatora. Jak to działa? Świeże powietrze z zewnątrz dostaje się do środka przez odpowiedni kanał. Potem przepływa przez rekuperator, który je ogrzewa. Na końcu świeże, ale ciepłe powietrze dostaje się do pomieszczeń użytkowych domu. Działanie wentylacji mechanicznej opiera się również na filtrowaniu powietrza, a zatem na czyszczeniu go z kurzu i drobnoustrojów. Rekuperacja sprawia, że otwieranie okien nie jest konieczne, a mimo to powietrze we wnętrzu jest świeże i pozbawione zanieczyszczeń.
Zalety rekuperacji
Filtrowanie powietrza jest głównym plusem wentylacji mechanicznej, ale zalet jest więcej. Rekuperacja oszczędza energię zużywaną na ogrzewanie domów i pozwala zmniejszyć koszty nawet do 50%. Ponadto zapewnia ogromny komfort klimatyczny w pomieszczeniach oraz obniża poziom wilgoci w powietrzu wewnątrz budynku, dlatego zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Brak konieczności otwierania okien również przynosi korzyści: pozwala uniknąć przeciągów, zapewnia większe bezpieczeństwo domu i umożliwia odcięcie się od hałasu, który panuje na zewnątrz.
Czy są jakieś wady?
Rekuperacja może nie działać tak jak należy, jeśli źle wybierze się firmę instalacyjną. Niska cena niestety często idzie w parze z niską jakością. Oszczędność na etapie montażu wentylacji mechanicznej może się okazać złą decyzją, jeśli rekuperacja nie będzie spełniać swojej funkcji tak jak należy. Jedną z zaufanych firm zajmującą się wentylacją mechaniczną jest PLC SYSTEM. Kolejną wadą rekuperacji jest jej cena – płaci się za montaż, doroczny serwis techniczny i wymianę filtrów (minimum raz na pół roku).
Wentylacja mechaniczna – czy warto?
Nie ma rozwiązań idealnych, każde ma jakieś wady i zalety. Podobnie jest z rekuperacją. Koszty mogą być dosyć wysokie, ale skuteczne rozwiązania mają swoją wartość. Warto pamiętać też o tym, że zastosowanie wentylacji mechanicznej pozwala przecież zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Do tego dochodzą również zalety związane z komfortem i zdrowiem domowników. Być może w zestawieniu z tymi zaletami cena nie wydaje się już być aż tak wygórowana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana