Jak działa system oddymiania grawitacyjnego?
Systemy oddymiania stosuje się po to, żeby odprowadzać dym i trujące gazy wydzielające się w czasie pożaru. Pozbywanie się ich umożliwia bezpieczne przeprowadzenie ewakuacji i ułatwia realizację akcji gaśniczej. System oddymiania grawitacyjnego wykorzystuje naturalne zjawisko konwekcji i nie wymaga stosowania wentylatorów wymuszających ruch powietrza. Jak to dokładnie działa?
Działanie systemu oddymiania grawitacyjnego
Systemy oddymiania grawitacyjnego stosuje się w różnych miejscach, m.in.:
na klatkach schodowych,
w halach produkcyjnych,
w magazynach,
w centrach handlowych.
Dzięki sprawnemu odciąganiu dymu i toksycznych gazów obniża się temperatura w miejscu pożaru, co spowalnia jego rozprzestrzenianie. Dzięki lepszej widoczności strażacy mogą szybciej ugasić ogień, a sama ewakuacja jest bezpieczniejsza i przebiega znacznie sprawniej niż bez odciągania dymu.
Każdy system oddymiania grawitacyjnego działa na podstawie zasady, zgodnie z którą ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze. Ten naturalny ruch jest wykorzystywany, by na bieżąco odprowadzać dym.
Z czego się składa system oddymiania grawitacyjnego?
Na systemy oddymiania grawitacyjnego składają się następujące elementy:
otwory napowietrzające – wykonywane u dołu obiektu, zapewniają dopływ świeżego powietrza i umożliwiają wytworzenie ciągu;
klapy oddymiające – montowane u szczytu obiektu, głównie na dachach, wyposażone są w siłowniki, które na sygnał płynący z centrali automatycznie je otwierają;
kurtyny oddymiające – instalowane zwłaszcza w obiektach wielkopowierzchniowych, by wydzielać strefy dymowe i zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się dymu;
czujniki dymu i centrala – kiedy wybucha pożar, dym powoduje wzbudzenie czujek, w wyniku czego centrala wysyła sygnał otwierający klapy oddymiające.
Każdy system oddymiania grawitacyjnego musi zostać zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb i specyfiki konkretnego obiektu. Pod tym względem nie istnieje rozwiązanie uniwersalne. Prawidłowe wykonanie projektu wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale też znajomości przepisów prawnych i PPOŻ. Opracowywaniem systemów oddymiania grawitacyjnego oraz ich wytwarzaniem zajmuje się firma REWA. Jej klienci zawsze otrzymują propozycje rozwiązań spełniających wszystkie wymogi techniczne i formalne, a jednocześnie dostosowanych do ich możliwości finansowych.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. określa jakiego rodzaju obiekty budowlane muszą mieć system oddymiania. W wielu przypadkach wykonanie go jest więc obowiązkiem, a nie jedynie aktem dobrej woli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana