Jak działa pistolet hukowy?
Nie każda broń palna przeznaczona do jest do strzelania ostrą amunicją. W kategorii tej można znaleźć również kilka rodzajów tzw. broni nieśmiercionośnej - należą do nich m.in. pistolety hukowe, których zadaniem jest przede wszystkim emitowanie bardzo donośnego dźwięku. W jaki sposób działa tak pistolet? Jak jest zbudowany i w jakich sytuacjach można go wykorzystywać?
Zasada działania pistoletu hukowego
Większość pistoletów hukowych zbudowanych jest podobnie do pistoletów na amunicję, również zasada ich działania jest właściwie identyczna. W momencie, w którym strzelec pociąga za spust zwolniona zostaje iglica, która z dużą siłą uderza w pocisk – kapiszon – który składa się jedynie z ładunku prochowego, nie posiada elementów balistycznych obecnych w amunicji ostrej. W efekcie uderzenie dochodzi do detonacji ładunku, co skutkuje donośnym hukiem i błyskiem, zaś z lufy pistoletu wydobywa się niewielka ilość gazów pędnych. Niektóre z pistoletów hukowych skonstruowane są w taki sposób, by można było do nich podłączyć adapter do strzelania racami.
Pistolety hukowe wykonywane są zazwyczaj z wysokiej jakości stopów. Alternatywą są pistolet z odpowiednio dobranych tworzyw sztucznych – takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć wagę broni, ale jednocześnie negatywnie wpływa na jej trwałość.
Szeroki wybór broni hukowej znajdziemy w ofercie firmy SECPOL. Zgodnie z przepisami o dostępie do broni, pistolety hukowe można posiadać bez zezwolenia.
Zastosowanie broni hukowej
Pistolety hukowe znajdują kilka zastosowań – używa się ich między innymi jako
broń startowej – wykorzystywana jest np. podczas zawodów sportowych jako sygnał do startu i odmierzania czasu.
miotacza rac – po zamontowaniu nasadki do strzelania racami pistolet może być wykorzystany do określenie swojej lokalizacji w otwartym terenie i naprowadzenia ekip ratunkowych.
rekwizytu – pistolety tego typu mogą być wykorzystywane podczas kręcenia scena filmowych,
Bardzo często pistolet hukowy nabywany jest przez osoby poszukujące skutecznego narzędzia do samoobrony. Teoretycznie donośny huk powstający w momencie oddania strzału powinien odstraszyć napastnika i zmusić go do ucieczki. Niemniej należy pamiętać, że zachowanie napastnika zależeć będzie często od innych czynników, między innymi tego w co sam jest uzbrojony. Może się zdarzyć, że widząc w rękach ofiary pistolet hukowy, który do złudzenia przypomina broń na amunicję ostrą, agresor stanie się bardziej skłonny do użycia własnej broni. Ponadto należy pamiętać, że oddanie strzału z broni hukowej może stworzyć poważne poczucie zagrożenia również u osób postronnych i przyczynić się do poważnego w skutkach wybuchu paniki. Świetnie natomiast broń ta sprawdzi się do przepłaszania zwierzyny, np. dzików wchodzących w szkodę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana