Jak działa kantor?
Wymiana walut jest w dzisiejszych czasach ważnym filarem gospodarki. Dla wielu ludzi – podróżujących, uczących się czy pracujących za granicą, a także zajmujących się handlem z zagranicznymi podmiotami – sprzedaż i skup walut to konieczność. Dlatego też tak ważna jest w XXI wieku działalność kantorów. Na czym dokładnie ona polega i jakie warunki muszą spełniać kantory?
Wymiana walut
Kantorem nazywamy każde przedsiębiorstwo, którego specjalnością jest wymiana, a więc skup i sprzedaż walut. Historia tych firm rozpoczęła się na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy po otwarciu polskich granic ludzie zaczęli swobodnie podróżować. Na te lata przypada rozkwit działalności kantorów stacjonarnych, które do dziś cieszą się uznaniem klientów zainteresowanych wymianą walut.Sprzedaż i skup walut odbywa się na podstawie obowiązujących kursów walutowych. – Mówi pracownik kantoru Alex w Warszawie. - Każdy kantor posiada tablicę informującą klientów o obowiązujących kursach. Do najpopularniejszych wymienianych dziś walut należą dolary, euro, a także funty oraz franki. Dla klienta odwiedzającego kantor największe znaczenie ma spread, czyli różnica pomiędzy wartością kupna a sprzedaży danej waluty. Kantory mogą ustalać spread na różnym poziomie, a także – przy mniejszych różnicach kupna i sprzedaży - pobierać prowizję od transakcji. Aby skorzystać z usług kantora należy dysponować gotówką, którą kasjer wymienia na zagraniczną walutę, po czym wydaje klientowi dowód kupna i sprzedaży. Warto wspomnieć, że przy dokonywaniu wymiany większych sum możliwa jest negocjacja kursu.Wymiana walut w kantorze jest zatem bezproblemowa, a przy tym także bezpieczna.
Bezpieczeństwo i kontrola transakcji
Nad bezpieczeństwem działania kantorów czuwają odpowiednie instytucje. Jednym z takich organów jest Komisja Nadzoru Finansowego. Ponadto, aby kantor stacjonarny mógł rozpocząć działalność, musi zostać wpisany w specjalny Rejestr Działalności Kantorowej, który prowadzi Prezes Narodowego Banku Polskiego. Poza tym pracę działania kantorów regulują również liczne ustawy, w tym m. in. ustawa antyspreadowa, przepisy z zakresu prawa dewizowego czy też przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania działalności terrorystycznej. Warto przy tym zaznaczyć, że kantor może być prowadzony wyłącznie przez osoby odpowiednio przeszkolone, które ukończyły specjalne kursy, a także nie były w przeszłości karane za przestępstwa związane z oszustwami finansowymi. Tak liczne obostrzenia oraz szczegółowa kontrola pracy kantorów ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa klientom wymieniającym waluty.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana