Jak działa funkcja strażaka w żelazkach?
Żelazko to bardzo ważny element wyposażenia każdego domu. Chcąc zyskać pewność, że wybrany model będzie funkcjonalny, a jednocześnie bezpieczny w użytkowaniu, warto zwrócić uwagę na jego cechy i właściwości. Poza możliwością ustawienia różnej temperatury czy dostępnością opcji prasowania pionowego warto sprawdzić, czy urządzenie jest wyposażone w funkcję strażaka. Czym jest to udogodnienie i dlaczego jest tak doceniane na rynku? Wyjaśniamy.
Funkcja strażaka w żelazkach – czym jest?
Funkcja strażaka to bardzo ważny element systemu zabezpieczeń. Jest ona stosowana w nowych modelach w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania AGD. Nazwa jest dość oryginalna, aczkolwiek dokładnie tak jak brzmi – ma uchronić nieruchomość przed nagłym pożarem.
Udogodnienie to sprawia, że po określonym czasie nieużywania żelazka urządzenie się wyłącza. Można więc powiedzieć, że jest to funkcja samoczynnego odłączenia od prądu – wyjaśnia ekspert ze sklepu EuroTech.eu.
Co kluczowe – działa ona zarówno w momencie pozostawienia AGD w bezpiecznej pionowej pozycji, jak i w poziomie. W drugim przypadku najczęściej sprzęt wyłącza się po upływie ok. 3 sekund, co chroni przed przypaleniem odzieży i oczywiście wystąpieniem pożaru.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to wyjątkowo zaawansowana technologia zbędna w codziennym życiu. Nic bardziej mylnego – przydatność funkcji strażaka użytkownicy oceniają bardzo wysoko. Chyba każdemu choć raz zdarzyło się nie wyłączyć żelazka, a pewnie jeszcze więcej razy niepewność zmusiła do powrotu do domu i sprawdzenia, czy urządzenie rzeczywiście jest odłączone od prądu.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zakupie żelazka?
Wydawać by się mogło, że zakup drobnego sprzętu AGD do domu nie jest trudny. Wiele osób wybierając go, zwraca uwagę jedynie na fakt, czy spełnia on właściwie swoje główne funkcje. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe parametry czy możliwości, które nie tylko ułatwią korzystanie z niego, jak i wydłużą jego żywotność. To samo dotyczy żelazek domowych. Nowoczesne modele nie tylko umożliwiają dopasowanie temperatury do rodzaju tkaniny, ale też są wyposażone w dodatkowe funkcje. Można do nich zaliczyć m.in. blokadę kapania, automatyczne usuwanie osadu kamiennego czy samodzielne czyszczenie. W przypadku omawianego sprzętu warto także zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego. Im dłuższy, tym swobodniejsze zapewnia manewrowanie żelazkiem i umożliwia rozstawienie deski niekoniecznie przy gnieździe zasilającym. Osoby, które prasują dużo i regularnie, powinny również sprawdzić uchwyt – ergonomiczny kształt nie męczy dłoni i pozwala na dłuższe wykonywanie obowiązków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana