Jak dobrać moc kotła grzewczego?
Wybór nowego kotła grzewczego wiąże się z koniecznością przeanalizowania szeregu parametrów przed zakupem. Jednym z najważniejszych jest moc kotła. Czym tak właściwie jest? Jak dobrać moc kotła grzewczego? Co należy wziąć pod uwagę? Jaki wpływ na dom i jakość ogrzewania może mieć kocioł o źle dobranej mocy? Podpowiadamy, jak właściwie obliczyć potrzebną moc kotła i uniknąć przepłacania za ogrzewanie.
Jak mierzona jest moc kotła grzewczego?
Moc kotła grzewczego to maksymalna moc, jaką może osiągnąć piec, jeśli zastosujemy rekomendowane przez producenta paliwo. Moc podawana jest w kilowatach [kW]. Wartość ta wskazuje, jaką moc z sieci będzie pobierać dany model pieca.
Kotły grzewcze przeznaczone do domostw najczęściej mają moc w przedziale od 12 do 15 kW. Należy jednak podkreślić, że piece te są przeznaczone do ogrzewania raczej niewielkich i średnich domów. Do ogrzania domów o dużej powierzchni, np. 300 m2, z pewnością będziemy potrzebować kotła o większej mocy.
Szeroki wybór kotłów grzewczych o różnych mocach znaleźć można w ofercie firmy Kotły Grzewcze Dragon. Warto podkreślić, że jest to producent kotłów, a nie jedynie ich dystrybutor. Dzięki temu decydując się na zakup kotła od tej firmy, zyskamy pewność, że sprzedawcy doskonale znają sprzedawane modele i dobiorą piec o idealnej mocy do naszego domu.
Jak obliczyć potrzebną moc kotła?
Moc, jaką powinien posiadać kocioł, można obliczyć samodzielnie. Aby to zrobić, należy znać dokładne wymiary domu (lub innego budynku, w którym chcemy zamontować kocioł). Potrzebne nam będą powierzchnia całkowita domu, wyrażona w metrach kwadratowych, oraz wysokość pomieszczeń, wyrażona w metrach sześciennych.
Oprócz tego niezbędna będzie nam znajomość wskaźnika powierzchniowego. Dobiera się go na podstawie jakości izolacji termicznej. Podstawowe wskaźniki to 40 kW dla budynków o dobrej izolacji termicznej, czyli w szczególności domów w nowym budownictwie, oraz 60 kW dla budynków o słabej izolacji termicznej, czyli między innymi starych domów czy kamienic.
Znając wszystkie 3 dane, możemy przystąpić do obliczenia mocy kotła. Wystarczy, że pomnożymy powierzchnię domu, wysokość pomieszczeń oraz wskaźnik powierzchniowy. Otrzymany wynik w watach, należy przekształcić na kilowaty.
Nieodpowiednio dobrana moc kotła
Odpowiedni dobór mocy kotła jest niezwykle istotny. Kocioł o zbyt małej mocy może nieskutecznie dogrzewać budynek, szczególnie podczas siarczystych mrozów. Z kolei piec o zbyt dużej mocy będzie zużywał więcej opału, a także generował sadzę i smołę, które w efekcie mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia kotła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana