Jak dobrać metraż mieszkania do swoich potrzeb?
Planując zakup mieszkania, musisz myśleć przewidująco. Myśl nie tylko o swoich bieżących potrzebach, one mogą się zmienić, a kompromisowe rozwiązania związane z zakupionym mieszkania zostaną – i co wtedy? Jedną z najbardziej podstawowych rzeczy jest przemyślenie metrażu mieszkania. Z jednej strony każdy dodatkowy m₂ to wzrost ceny mieszkania – zakup mniejszego może kusić, natomiast większe lokum to wygodne życie. Co wybrać?
Potrzeby życiowe a metraż mieszkania
Zazdrość… Nikt nie lubi jej odczuwać. Zwłaszcza, kiedy szukając inspiracji na dekorację nowego wnętrza, trafiasz na jasny podział pomieszczeń według roli, jaką pełnią w mieszkaniu. Jak urządzić sypialnię, jadalnię, domowe biuro… Chciałeś zaoszczędzić, więc kupiłeś kawalerkę. W jednym pomieszczeniu odpoczywasz, pracujesz, przygotowujesz posiłki. Czy tak da się żyć? Oczywiście, wszystko zależy od posiadanej przestrzeni.
– Jeśli metraż kawalerki jest wystarczający, możesz z powodzeniem wydzielić przestrzeń na każdą część dnia. Inaczej jest, jeśli masz za mało miejsca. Wtedy można odczuwać przytłoczenie nadmiarem, nawet przy najlepszych staraniach ograniczenia posiadanych przedmiotów do minimum – radzi nam ekspert z firmy Graz Deweloper ze Szczecina.
Piętrzący się bałagan może być wynikiem tego, że metraż mieszkania jest niedopasowany do Twoich aktualnych potrzeb. Dlatego, jeśli stoisz przed decyzją zakupu mieszkania, pomyśl, co chcesz w nim robić przez najbliższe 10 lat. Czy planujesz założenie lub powiększenie rodziny? Wiele par, kupując pierwsze mieszkanie, nie myśli realnie o tej ważnej sferze życia.
Czy duże mieszkanie będzie zawsze funkcjonalne?
Przemyślenie swoich potrzeb i oczekiwań względem mieszkania przed jego zakupem ma jeszcze jedną zaletę i kryjącą się w niej korzyść. Kupisz funkcjonalne mieszkanie, nie za duże, nie za małe. Nie przepłacisz, a tym samym zaoszczędzisz. Pomyśl tylko o mieszkaniu z małymi pokojami, a wielkim, ale nie do końca ustawnym przedpokojem… Mieszkanie może mieć duży metraż, ale może być niefunkcjonalne, trudne w urządzeniu. Może być też tak, że mała przestrzeń daje się tak urządzić, że wszyscy będą się w niej czuć znakomicie. Każda sfera codziennego życia będzie miała swoje miejsce, a to oznacza porządek i harmonię. Kiedy więc oglądasz mieszkanie, wizualizuj sobie, co możesz zrobić z daną przestrzenią. Sprawdź, czy pomieści ona wszystkie zgromadzone rzeczy i pozwoli żyć wygodnie. I pamiętaj, aby mądrze przewidywać zmianę swojej sytuacji. Nawet jeśli jeszcze nie masz dzieci, oszczędź sobie przyszłych zmartwień i kup mieszkanie zawsze nieco większe, niż przewidują obecne potrzeby, nigdy mniejsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana