Jak dbać o przewody hamulcowe w samochodzie?
Przewody hamulcowe podczas eksploatacji ulegają naturalnemu zużyciu, jednak czas ich przydatności zależy również w dużym stopniu od sposobu użytkowania samochodu i stylu jazdy, a także odpowiedniego dbania o przewody hamulcowe. Aby zapobiec ich szybkiemu niszczeniu powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do naszego bezpieczeństwa na drodze.
Powody zużywania się przewodów hamulcowych
Możemy wyróżnić dwa rodzaje przewodów – miękkie i twarde. Te pierwsze wykonane są z gumy, odznaczają giętkością i elastycznością, mają jednak stosunkowo krótką żywotność. Co ma wpływ na ich zużywanie? Dużo zależy od naszego stylu jazdy. Szybka i dynamiczna jazda, duże obciążenie i używanie auta w trudnych warunkach co sprzyja urazom mechanicznym, w znaczny sposób przyczyniają się do skrócenia czasu eksploatacji przewodów, w których powstają mikrouszkodzenia, a przez nie do przewodów dostaje się woda powodując zanieczyszczenie płynu hamulcowego. W przypadku przewodów twardych, nasz styl jazdy nie ma większego znaczenia, gdyż ulegają one niszczeniu głównie na skutek korozji. Ich żywotność jest dłuższa aniżeli w przypadku przewodów elastycznych i wynosi około 10 lat – mniej więcej po tym czasie gumowy materiał zwyczajnie ulega zużyciu. Jak jednak rozpoznać, iż przewody hamulcowe są uszkodzone?W praktyce objawia się to zazwyczaj miękkim pedałem hamulca, jednak naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie nieprawidłowości pojawiające się podczas hamowania. Należy pamiętać, iż jest to sygnałem do natychmiastowej wymiany przewodów hamulcowych, jednak ich wymiana, niezależnie od uszkodzeń, powinna następować regularnie co kilka lat – informuje ekspert reprezentujący firmę MIREX ze Starogardu Gdańskiego.
Jak dbać o przewody hamulcowe?
Kluczowe znaczenie ma tutaj wymiana płynu hamulcowego. Z czasem może stawać się on coraz bardziej rozwodniony, ze względu na jego dużą podatność na wchłanianie wody z powietrza. W konsekwencji obniża się jego temperatura wrzenia, a to doprowadzić może do zagotowania płynu, co bezpośrednio przełoży się na awarię hamulców. Aby tego uniknąć, warto jest wymieniać płyn hamulcowy regularnie, co około 2 lata. Ważne jest także utrzymywanie przewodów hamulcowych w czystości, co może zapobiec późniejszej korozji. Ze względu na ich umiejscowienie w pobliżu kół, warto jest dokładnie umyć koła od każdej strony. Od czasu do czasu dobrze jest skontrolować, czy przewody nie są uszkodzone lub poluzowane sprawdzając miejsca mocowania przewodów do zawieszenia.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana