Jak dbać o maszyny rolnicze? Serwis i konserwacja
Maszyny rolnicze zazwyczaj pracują w ciężkich warunkach. Poruszają się po trudnej powierzchni i często przy kapryśnej pogodzie. Czas pracy przeważnie bywa długi, a rolnik rzadko podczas wykonywania obowiązków robi sobie przerwy. Dodatkowo sprzęt, gdy nie pracuje, najczęściej stoi na otwartym terenie. Jakie działania podjąć, żeby maszyna rolnicza dobrze służyła przez długie lata?
Cykliczne przeglądy maszyn rolniczych
Maszyna rolnicza pracuje na ogół tylko w sezonie, większość czasu w ciągu roku, spędzając na postojach. Dlatego przed nadejściem czasu jej pracy warto sprawdzić jej stan w firmie o podobnej działalności, jaką jest AGRO-LAS. Jest to niezbędne, ponieważ pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych usterek i uszkodzeń, które mogły pojawić się w czasie długiego postoju.
Jest to tym bardziej istotne, bo wszelkie przestoje w pracy rolnika mogą oznaczać spore straty czasu i pieniędzy. Oczywiście awarie mogą się zdarzyć w każdej chwili, jednak dobrze, jeżeli takie prawdopodobieństwo zostanie zredukowane do minimum. Okresowe przeglądy najlepiej przeprowadzać w warsztatach, które posiadają nowoczesny i oryginalny sprzęt diagnostyczny i warunki do sprawnego dokonania ewentualnych napraw.
Konserwacja maszyn rolniczych warunkiem ich długiej sprawności
Idealną sytuacją byłoby umieszczenie nieużywanej sezonowo maszyny rolniczej w garażu. Jednak rzadko kiedy rolnik ma takie warunki. Najczęściej maszyny garażują pod wiatą, ale wtedy narażone są na niskie temperatury lub zimny wiatr. Bywa też, że maszyny spędzają zimę pod gołym niebem.
Wybierając rodzaj i zakres konserwacji, należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie stała maszyna a także czas samego postoju. Maszyny rolnicze mają zróżnicowany stopień złożoności, więc to również będzie miało wpływ na rodzaj konserwacji.
Pierwszą czynnością przy konserwacji musi być umycie maszyny po pracy. Można to zrobić myjką wysokociśnieniową. Po wyschnięciu trzeba uzupełnić ewentualne ubytki na powłokach malarskich. Warto też zeskrobać miejsca pojawienia się rdzy i zamalować te obszary.
Po umyciu można przystąpić do smarowania wszelkich elementów maszyn, które w czasie pracy trą o siebie, jak również posmarować cienką warstwą smaru części, które nie są pomalowane. Gruba warstwą smaruje się prowadnice, przekładnie zębate i mechanizmy zębatkowe. Do konserwowania nie wolno używać starych, przepracowanych olei, bo zawierają one agresywne związki chemiczne, które mogą przyczynić się do rdzewienia powierzchni.
Podczas pozostawiania maszyn rolniczych na wolnym powietrzu warto wmontować z nich wszelkie akumulatory i w niektórych przypadkach części gumowe, aby uchronić je przed niszczącym działaniem niskich temperatur.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana