Jak dbać o klimatyzację? Kilka prostych zasad
Każdy właściciel klimatyzacji powinien pamiętać o jej okresowej pielęgnacji. Czystsza instalacja to czystsze powietrze, które wdychamy na co dzień. Dbanie o urządzenie klimatyzacyjne leży zatem w naszym najlepszym interesie.
Klimatyzację możemy czyścić na kilka sposobów. Część prac wykonamy sami, do innych będziemy potrzebować pomocy fachowców.Podstawowe czynności porządkowe
Do zwykłego oczyszczania urządzenia klimatyzacyjnego wystarczy miękka, sucha ściereczka. Dzięki niej, przetrzemy wloty i wyloty powietrza. Zabrudzenia trudne do usunięcia możemy potraktować letnią wodą i łagodnym środkiem czyszczącym. Uwaga! Najlepiej używać środków o odczynie obojętnym – na przykład roztworu wody z mydłem. Stanowczo zabronione jest stosowanie substancji ostrych i żrących. Pielęgnacja filtrów powietrza powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta.Część klimatyzatorów posiada sygnalizację zabrudzenia filtra, widoczną na wyświetlaczu. Czyszczenie odbywa się przeważnie co dwa tygodnie. Możemy do tego celu wykorzystać odkurzacz lub zwykłą wodę. Z czasem filtr brudzi się szybciej, a czyszczenie nie przynosi rezultatów. Wówczas niezbędna okaże się wymiana filtra – objaśnia ekspert firmy Kaisai, producenta wysokiej klasy urządzeń klimatyzacyjnych.
Gruntowne czyszczenie instalacji
Co jakiś czas wymagane jest generalne czyszczenie całej instalacji wraz z przewodami (kanałami) klimatyzacyjnymi. Pielęgnacja wnętrz przewodów jest możliwa dzięki obecności otworów rewizyjnych. Przez otwory wyczyścimy też inne elementy instalacji, do których mamy ograniczony dostęp. Do prac tego typu najlepiej zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę, która przebada instalację i dokona inspekcji kanałów. Metoda i parametry czyszczenia są uzależnione od typu klimatyzatora.Najczęściej stosowanym, skutecznym rozwiązaniem jest szczotkowanie mechaniczne. Szczotka wprowadzona do kanału jest wprawiana w szybki ruch, do 1000 obrotów na minutę. Dzięki szorowaniu, dochodzi do oderwania złogów zanieczyszczeń – pyłów, kurzy czy tłuszczów. Są one zasysane do specjalnego filtra – objaśnia specjalista Kaisai.W przypadku większych systemów klimatyzacji – częściej widywanych w biurach czy hotelach – konieczna jest całkowita dezynfekcja. Mikroorganizmy są usuwane przy pomocy środków chemicznych, tzw. biocydów. Specyfiki należy dobierać z ostrożnością. Powinny być skuteczne, a zarazem bezpieczne dla człowieka. Tylko wtedy proces czyszczenia odbędzie się we właściwy sposób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana