Jak dbać o dach zimą?
Fachowo wykonana i dobrze dobrane pokrycie dachowe to pierwszy składnik sukcesu. Drugim jest regularna konserwacja i pielęgnacja dachu – po to, by ten służył na długie lata. Warto mieć na uwadze pewne wskazówki, które pomogą zwiększyć żywotność dachówek szczególnie w trudnym i wymagającym okresie zimowym. O jakich zasadach trzeba pamiętać, by uchronić się przed ich przedwczesnym zużyciem?
Przegląd szczelności
Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest sprawdzenie szczelności pokrycia dachowego. To od tej czynności w dużej mierze zależy to, czy dach będzie przeciekał podczas chwilowego ocieplenia, czy też nie. Na uwagę zasługuje również sama obróbka blacharska. Trzeba sprawdzić, czy nie jest poluzowana oraz jaki jest stan uszczelek.
Kontrolę tego typu przeprowadza zawsze fachowiec, który jest w stanie dostrzec problematyczne fragmenty. Usługa dekarska powinna być zlecana przynajmniej raz w roku.
Co ważne, jeśli ekspert wykryje ewentualną usterkę, będzie mógł ją sprawnie usunąć, co zaoszczędzi Ci wielu potencjalnych nieprzyjemności podczas mrozów i roztopów.
Usuwanie nieprawidłowości
Nie warto samodzielnie brać się za łatanie dachu. Takie rozwiązanie jest dobre tylko na krótką metę. W dłuższej perspektywie staje się jednak nieopłacalne. Łatwo o niedociągnięcia i niedopatrzenia, a pozorna oszczędność szybko „mści się” w postaci kosztownych napraw sufitów itd.
Dlatego warto zaufać fachowcom, na przykład z firmy Ledor Dekarstwo. To specjaliści w dziedzinie pokryć dachowych, którzy zajmują się profesjonalnym montażem, konserwacją i usuwaniem usterek.
Co ważne, na wszystkie usługi udzielają oni gwarancji.
Odśnieżanie dachu to podstawa
Podstawową czynnością pielęgnacyjną, jeśli chodzi o dbanie o dach zimą, jest odśnieżanie. Gruba pokrywa śnieżna może powodować uszkodzenia. Dlatego, jeśli pogoda jest szczególnie niesprzyjająca przez kilka tygodni z rzędu, konieczne będzie usunięcie nadmiaru „białego puchu”.
Pomocne będą różnego rodzaju zabezpieczenia przeciwśnieżne, na przykład w postaci płotek przeciwśniegowych. Powinny być one zamocowane w około półmetrowym dystansie od krawędzi dachu. Zadaniem tych elementów jest zatrzymanie zsuwającego się śniegu. Ten, po jakimś czasie, zamieni się w wodę, która będzie odprowadzona przez rynny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana