Jak dbać o baterię elektrycznego wózka widłowego?
Wózki widłowe, nazywane także wózkami jezdniowymi podnośnikowymi, to pojazdy wykorzystywane w wielu branżach. Trudno wyobrazić sobie dziś bez nich hale magazynowe i fabryczne. Poszczególne modele wózków widłowych różnią się od siebie pod wieloma względami, ale najważniejszym kryterium jest to, czy mamy do czynienia z wózkiem elektrycznym, czy też napędzanym benzyną, olejem albo gazem.
Wszystkie typy wózków widłowych są na co dzień bardzo intensywnie użytkowane. Dlatego tak ważne jest, aby obchodzić się z nimi we właściwy sposób. Dzięki temu uniknąć możemy konieczności naprawy wózka widłowego albo wymiany kosztownych podzespołów. W przypadku wózków elektrycznych jedną z najistotniejszych kwestii stanowi prawidłowa eksploatacja baterii. Przyjrzyjmy się więc kluczowym zasadom, których przestrzeganie sprawi, że przedłużymy jej żywotność.
Planowanie pracy wózka widłowego
Każdego dnia powinniśmy z góry zaplanować przerwy na ładowanie baterii. Dzięki temu nie tylko optymalnie wykorzystamy możliwości pojazdu, zmniejszając liczbę nieprzewidzianych postojów, ale także unikniemy wykonywania pospiesznych manewrów w momencie, w którym bateria zacznie się rozładowywać. Zadbamy w ten sposób zarówno o jej żywotność, jak i o zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Unikanie rozładowywania baterii
Baterii wózka widłowego nie możemy traktować tak, jak traktujemy baterię laptopa albo smartfona. Całkowite rozładowanie nie tylko zmniejszy jej wydajność, ale możemy nawet doprowadzić do awarii innych podzespołów, z układem napędowym i hydraulicznym włącznie.
– Dlatego nie należy dalej korzystać z baterii, w której pozostało mniej niż dwadzieścia procent mocy – podkreśla przedstawiciel firmy ADF Serwis spod Poznania.
Ograniczanie szybkich cykli ładowania
Szybkie ładowanie może być ratunkiem w sytuacjach awaryjnych, w których nie można pozwolić sobie na zbyt długie przestoje. Pamiętać jednak należy, że podczas takiego ładowania generuje się więcej ciepła, co może mieć wpływ na żywotność baterii. Szczególnie ołowiowej, ale bateriom litowym również to nie sprzyja.
Sprawdzanie poziomu wody
Do prawidłowego funkcjonowania baterii niezbędna jest woda destylowana, należy więc dbać o utrzymanie odpowiedniego jej poziomu. Zwykle oznacza to dolewanie jej co kilka, najwyżej dziesięć ładowań. Co istotne, wodę dolewa się po ładowaniu, a nie przed jego rozpoczęciem. Pamiętajmy, że jej niedobór spowodować może trwałe uszkodzenie baterii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana