Jak często wykonywać cytologię?
Dbanie o zdrowie jest niezwykle ważne, również jeśli chodzi o narządy płciowe. Z tego powodu w przypadku kobiet zaleca się przeprowadzanie cytologii, która ma za zadanie zapobiegać wystąpieniu raka szyjki macicy. Takie badanie musi być jednak wykonywane regularnie i zgodnie z określonymi zasadami. Jak często trzeba przeprowadzać cytologię i z czego to wynika?
Kiedy trzeba wykonać cytologię?
Cytologia jest badaniem profilaktycznym, które pozwala na zapobieganie wielu chorobom kobiecym. Z tego powodu należy przeprowadzać ją regularnie. Do pierwszego badania warto przystąpić już w czasie do 3 lat po inicjacji seksualnej.
Jeśli wyniki danej kobiety przez dłuższy czas są prawidłowe, kolejne badania można wykonywać co około 3 lata. Natomiast w sytuacji, gdy efekt cytologii nie jest satysfakcjonujący lub pacjentka cierpi na konkretne schorzenia, konieczne okazuje się przeprowadzanie całego procesu minimum raz w roku.
- Trzy lata w przypadku kobiet zdrowych są wystarczającym czasem, jaki powinien upłynąć pomiędzy kolejnymi badaniami cytologicznymi. Częstsze przeprowadzanie cytologii jest wskazane jedynie w sytuacji, gdy pacjentka jest chora lub poprzednie wyniki były niejasne. Kwestię częstotliwości badań należy zatem ustalać indywidualnie ze swoim lekarzem – tłumaczy specjalistka z gabinetu ginekologicznego lek. med. Danuty Kardzis zajmującej się cytologią w Gdańsku.
Pierwsze badanie cytologiczne trzeba przeprowadzić pomiędzy 20 a 25 rokiem życia, chyba że pacjentka rozpoczęła aktywność seksualną wcześniej. Taki krok ma za zadanie wykrycie ewentualnych chorób na ich początkowym etapie, dlatego nie warto odkładać go w czasie.
Kto powinien wykonywać cytologię częściej?
Niektóre osoby powinny przeprowadzać cytologię w Gdańsku znacznie częściej niż co 3 lata. Mowa tu o pacjentkach, które:
- chorują na HPV lub HIV,
- często zmieniają partnerów seksualnych,
- mają w rodzinie osoby chore na raka szyjki macicy,
- są po leczeniu dysplazji.
Czasami zdarza się, że takie pacjentki muszą wykonywać badania nawet raz na pół roku. Wszystko zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Z tego powodu tak ważne jest przedstawienie lekarzowi swojego stanu zdrowia i wspólne ustalenie terminów, w których powinnaś zgłosić się na badania.
Regularne przeprowadzanie cytologii ma za zadanie szybkie wykrycie nowotworów, które w początkowym stadium zwykle da się wyleczyć. Z tego powodu na badanie powinny decydować się również kobiety przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. W ich przypadku szansa na wystąpienie raka jest mniejsza, jednak ryzyko nigdy nie równa się zeru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana