Jak bez konfliktów przeprowadzić podział majątku po rozwodzie?
Rozwód jest bardzo emocjonującym przeżyciem – najczęściej w negatywnym kontekście. Aby rozpocząć nowe życie, należy zadbać o kwestie majątkowe i finansowe. Rozwód wiąże się najczęściej z podziałem majątku między byłymi małżonkami? Jak skutecznie dokonać satysfakcjonującego dla obu stron podziału majątków? Czy da się to przeprowadzić bez żadnych konfliktów, zatargów i sporów?
Rodzaje majątku
Polskie prawo mówi wprost – wraz z chwilą zawarcia małżeństwa między mężem i żoną następuje wspólność majątkowa. Od tej pory odpowiadają oni wspólnie za finanse i razem utrzymują swoje gospodarstwo domowe. Majątek wspólny to dochody z działalności gospodarczej lub pracy na umowie cywilno-prawnej czy etacie, dochody z majątku wspólnego, świadczenia socjalne. Wspólnota majątkowa nie ma nic wspólnego z tzw. majątkiem osobistym męża lub żony, czyli wszystkich dobrach, jakie dana strona posiadała przed zawarciem małżeństwa (zazwyczaj odziedziczonych lub otrzymanych w darowiźnie).
Znaczenie intercyzy
Jeżeli małżonkowie chcą uniknąć kłopotliwego podziału majątku w razie ewentualnego rozwodu, powinni dokonać intercyzy (dokumentu wprowadzającego rozdzielność majątkową w związku małżeńskim). Taki papier można zawrzeć nie tylko podczas ślubu, ale i w trakcie trwania małżeństwa. Intercyza to idealne rozwiązanie na problem podziału majątku po rozwodzie. Taka umowa chroni majątek przed egzekucją – jeśli jeden małżonek w trakcie związku znacznie się zadłuży, drugi nie będzie za to odpowiadał finansowo.
Intercyza ma postać aktu notarialnego.
Jak podzielić majątek po rozwodzie?
Sprawy rozwodowe bywają trudne w rozwiązaniu. Jeżeli w trakcie małżeństwa nie dokonano intercyzy, podział majątku po rozwodzie może odbyć się na dwa sposoby. Byli małżonkowie mogą zawrzeć między sobą ugodę (szybkie i tanie rozwiązanie o wielu korzyściach) lub udać się do sądu. Rozprawa sądowa wiąże się z długą walką o każdą część majątku wspólnego. Jest to rozwiązanie kosztowne.
Prowadzenie spraw rozwodowych jest jedną z usług prowadzonych przez Kancelarię Adwokacką Adwokat Daniel Dudek z Grójca.
Jak podzielić nieruchomość po rozwodzie?
O ile podział podstawowego mienia (gotówka, samochody, wartościowe przedmioty) między byłymi małżonkami jest dość prosty, o tyle podział nieruchomości staje się problematyczny. Polubowne załatwienie sprawy w tym wypadku może być trudne – zwłaszcza jeśli małżonkowie posiadali kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom. Sąd może orzec przykładowo licytację nieruchomości i podzielenie uzyskanej kwoty między byłych małżonków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana