Inteligentne oszczędzanie na przykładzie ulicznych lamp solarnych
W myśl idei inteligentnych miast, czyli takich, które ewoluują zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, zwraca się szczególną uwagę m.in. na oszczędzanie energii. W tym celu Komisja Europejska zwiększyła finansowanie na projekty związane z efektywnym wykorzystaniem technologii i energii. W tym artykule przybliżymy, jaki wpływ na inteligentne oszczędzanie mają uliczne lampy solarne.
Dlaczego oszczędzanie na oświetleniu ulic jest tak istotne?
Powszechnie używane na polskich ulicach lampy sodowe pochłaniają ogromne ilości energii, co wiąże się z uszczuplaniem budżetów dużych miast nawet o kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Koszty te wynikają z przestarzałej technologii ulicznych latarni, w tym braku możliwości dostosowania natężenia oświetlenia do panujących warunków i potrzeb. Oprócz tego, że są drogie w utrzymaniu, są także nieprzyjazne dla środowiska. Dlatego obecnie odchodzi się od tego rozwiązania i lampy sodowe powoli ustępują miejsca lampom solarnym.
Lampa solarna, czyli jaka?
Lampa solarna wyposażona jest panel solarny oraz specjalny akumulator, dzięki którym może pobierać energię słoneczną, konwertować ją na prąd i przechowywać, aby skutecznie oświetlać dany obszar przez całą noc. Dzięki temu oświetlenie miejskie staje się niemalże darmowe. Lampy solarne charakteryzują się dużą mocą, wydajnością, odpornością na działanie warunków atmosferycznych oraz niską ceną.
-Zastosowanie lamp solarnych jest niemal nieograniczone. Doskonale oświetlą ulice, przejścia dla pieszych, chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe, obiekty infrastruktury sportowej, tereny rekreacyjne, a nawet obiekty handlowe
– dodaje ekspert z firmy Solumen.
Co odróżnia lampy solarne od tradycyjnych lamp ulicznych?
Oprócz znaczącej różnicy kosztów utrzymania, koszt montażu lamp solarnych też jest zdecydowanie niższy niż przypadku tradycyjnych lamp miejskich. Sam montaż jest także dużo prostszy, więc można go wykonać w krótkim czasie. Istotne jest to, że lampy solarne można wielokrotnie instalować, co jest ważne w przypadku zmiany oświetlanego obszaru. Ponadto lampy solarne charakteryzują się dużą trwałością – żywotność panelu to aż 25 lat, a same lampy, dzięki wykonaniu z wysokiej jakości materiałów, mogą posłużyć dużo dłużej od zwykłych lamp sodowych.
Lampy solarne coraz częściej spotykane na ulicach
Zainteresowanie inwestycją w uliczne lampy solarne ciągle rośnie, a ilość gmin, które zdecydowały się na to rozwiązanie, stale się powiększa. Światło pozyskane za pomocą lamp solarnych jest całkowicie darmowe oraz przyjazne środowisku. Ponadto znacznie podnoszą komfort oraz bezpieczeństwo korzystania z przestrzeni publicznej. Dzięki nowoczesnemu designowi mogą stanowić ozdobę miasta, a brak okablowania sprawia, że mogą być one zainstalowane również w miejscach, gdzie poprowadzenie przewodów jest nieopłacalne bądź niemożliwe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana