Hotel przyjazny osobom niepełnosprawnym. Jakie udogodnienia powinien posiadać?
Udogodnienia w środkach transportu i obiektach hotelowych sprawiają, że osoby z niepełno sprawnościami mogą zwiedzać świat. Stają się coraz bardziej znaczącą grupą klientów, z których potrzebami trzeba się liczyć. W jaki sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom gości z niepełno sprawnościami w hotelach? Dowiedz się więcej o udogodnieniach dla niepełnosprawnych.
Udogodnienia dla niepełnosprawnych w hallu hotelowym
Pierwszym i bardzo ważnym udogodnieniem jest możliwość swobodnego dostania się do hotelu i porozmawiania z obsługą. Służą temu m.in.:
podjazdy,
niskie progi,
odpowiednio szerokie wejścia i ciągi komunikacyjne,
obniżone lady recepcji.
Dotyczy to szczególnie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Powinny one mieć swobodny dostęp do recepcji i bezpośredni kontakt z osobą tam pracującą. Jest to niemożliwe, gdy w hotelu brak lady z przynajmniej częściowo obniżonym blatem. Należy też zadbać o to, aby ta przestrzeń pozostała wolna, a nie zajęta np. przez foldery informacyjne.
Ogromnym udogodnieniem jest też wysoki poziom wiedzy załogi hotelowej – mówi specjalista z Hotelu Orle w Gdańsku w Gdańsku. – Obsługa powinna mieć świadomość, jak różnorodne mogą być potrzeby osób z niepełnosprawnościami i jak na nie odpowiadać.
Hotel można uczynić nieco bardziej przyjaznym także dla osób z problemami sensorycznymi. Niektóre typy niepełnosprawności idą w parze z nadwrażliwością na bodźce. Niezbyt głośna muzyka, kontrastowe barwy poszczególnych elementów wyposażenia, łagodne światło – to wszystko sprawi, że osoby, które widzą i słyszą słabo lub są nadwrażliwe zmysłowo, poczują się w hotelu nieco lepiej i łatwiej się w nim odnajdą.
Udogodnienia dla niepełnosprawnych w pokojach hotelowych i łazienkach
Niepełnosprawność ruchowa wymaga więcej przestrzeni. W pokojach przeznaczonych dla inwalidów należy zadbać o dużo miejsca, które pozwoli na swobodne manewrowanie wózkiem. Łóżka, blaty, włączniki powinny być odpowiednio niżej (łóżko na wysokości siedzisk). Materace nie mogą być zbyt miękkie, ponieważ utrudniają wstawanie.
Także w łazience ważne jest odpowiednio niższe ulokowanie sprzętów – sedesu, umywalki czy słuchawki prysznicowej. Najlepiej sprawdzają się kabiny bez brodzików, zlicowane z podłogą. Wszelkie nierówności bardzo utrudniają poruszanie się na wózku lub chodzenie z balkonikiem, dlatego wskazane jest zniwelowanie progów. Elementami, które usprawniają korzystanie z łazienki, są poręcze i uchwyty.
Lista udogodnień jest znacznie dłuższa. Mogą to być np. napisy w alfabecie Braille’a czy wygłuszenie pokoju. Nic nie zastąpi jednak prawdziwej troski i zainteresowania oraz kompetencji załogi hotelu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana