Hale stalowe w przemyśle rolniczym
Rolnicy coraz częściej potrzebują dużych obiektów kubaturowych ułatwiających prowadzenie hodowli, magazynowanie płodów rolnych czy przechowywanie sprzętu. Wznoszone tradycyjnie budynki murowane są zastępowane halami stalowymi, które okazują się zbliżone pod względem kosztów, a jednocześnie łatwiejsze w utrzymaniu i pozwalających na łatwą adaptację do potrzeb. Decyzja o budowie hali stalowej jest jedną z lepszych inwestycji w rozwój gospodarstwa.
Zastosowanie hal stalowych w rolnictwie
Rolnictwo wciąż kojarzy się zwykle raczej z wykorzystywaniem gruntów ornych i łąk oraz niewielkimi budynkami inwentarskimi czy nieco większą stodołą, niż z dużymi obiektami kubaturowymi, jakimi są hale stalowe. W rzeczywistości jednak prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego niezależnie od profilu jego działalności oznacza konieczność posiadania coraz większych zadaszonych przestrzeni, a wzniesienie hali znakomicie odpowiada tym potrzebom. Budynki tego rodzaju okazują się przydatne w gospodarstwach zajmujących się uprawą, hodowlą zwierząt, a także sadownictwem i warzywnictwem. Są dobrym rozwiązaniem przy przechowywaniu maszyn, płodów rolnych czy utrzymywaniu liczniejszych stad. Największymi zaletami hal stalowych dla rolnictwa są m.in. możliwość uzyskania dużej przestrzeni przy stosunkowo niskim koszcie, szybka realizacji inwestycji oraz łatwe dostosowanie budynku do specyfiki konkretnego gospodarstwa – zauważa przedstawiciel firmy PROFIX, specjalizującej się w projektowaniu i budowie hal stalowych dla rolnictwa.
Hala stalowa świetnie sprawdza się jako garaż dla sprzętu rolniczego wartego setki tysięcy, a nierzadko wiele milionów złotych – wielkogabarytowych pojazdów takich jak ciągniki rolnicze, ładowarki teleskopowe, kombajny zbożowe lub przeznaczone do zbioru roślin okopowych, samojezdne opryskiwacze, wozy paszowe, a także często ogromnej ilości przyczep i sprzętu podwieszanego do ciągników rolniczych. Obiekt tego rodzaju może zostać wykorzystany na magazyn płodów rolnych – w odpowiednio wyposażonej hali można przechowywać zboże lub urządzić przechowalnię owoców, także hermetyczną z właściwą atmosferą gazową przedłużającą ich trwałość. W budynku o takiej charakterystyce można również składować warzywa czy urządzić chłodnię. Hala stalowa będzie się także nadawała przy produkcji zwierzęcej. Można ją wykorzystać na oborę o dowolnym typie – ze względu na łatwość wykonania posadzki także z rusztem – lub chlewnię. Da się w niej również urządzić hodowlę drobiu. Wybudowanie hali stalowej oznacza czasami szansę na rozszerzenie prowadzonej działalności. W budynku można pomieścić linię do wytwarzania agropelletu pozyskiwanego ze słomy lub pestek, otworzyć przetwórnię albo sortownię.
Tak duże zróżnicowanie sposobów wykorzystania budynku jest możliwe dzięki łatwemu kształtowaniu dostępnej przestrzeni. W większości zastosowań w branży rolnej kluczową cechą jest uzyskanie jednolitej powierzchni bez podpór wewnętrznych. Będzie to ułatwiało korzystanie z hali zarówno używanej jako garaż, jak i przeznaczonej do magazynowania lub hodowli. W przypadku budynków inwentarskich liczyć się będzie możliwość dobrego doświetlenia wnętrza zarówno oknami, jak i pasmami świetlnymi montowanymi w dachu. Kluczowa okaże się również łatwość montażu niezbędnych systemów – od wydajnego ogrzewania koniecznego w hodowli drobiu po sprawną wentylację i urządzenia kontrolujące skład atmosfery i wilgotność w przechowalniach.
Czym powinna się charakteryzować hala dla rolnictwa?
Hale stalowe dla rolnictwa mogą mieć różną kubaturę, a co za tym idzie konstrukcję. W większości przypadków zupełnie wystarczające okażą się typowe hale z elementami nośnymi pełnościennymi ze zwykłych profili hutniczych, z których wykonane będą słupy i rygle poprzeczne, a także rygle i płatwie dachowe. Przy halach dla rolnictwa wymagających większej rozpiętości, dźwigary dachowe mogą być zrobione z blachownic, czyli profili dwuteownikowych spawanych z grubej blachy, w wielu przypadkach z dodatkowymi wzmocnieniami. Ze względu na rozpiętości bardzo rzadko zachodzi potrzeba stosowania struktur kratownicowych, nie są one też potrzebne w charakterze słupów, ponieważ obiekty wykorzystywane w rolnictwie najczęściej nie muszą mieć zbyt dużej wysokości – zwykle wystarczająca będzie przestrzeń pozwalająca na swobodne uniesienie skrzyni przyczepy np. w magazynie ziarna. W przypadku prowadzenia w nich hodowli czy przechowalni byłaby ona wręcz niepożądana, oznaczając dodatkowe wydatki na ogrzewanie czy kontrolę składu atmosfery.
Większość typów budynków używanych w działalności rolniczej musi gwarantować dobrą izolację termiczną. Odstępstwem będą tu jedynie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania sprzętu rolniczego. W takich przypadkach zupełnie wystarczającym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do budowy ścian standardowej blachy trapezowej. Dzięki swoim przetłoczeniom gwarantuje ona dobrą sztywność i wytrzymałość mechaniczną, przy jej stosowaniu nie będzie więc problemów z naporem wiatru na ściany budynku. Jest ona też zabezpieczona antykorozyjnie – zwykle warstwą cynku oraz powłoką z tworzywa sztucznego lub farbą. Tam, gdzie wewnątrz hali będą trzymane zwierzęta lub przechowywane płody rolne potrzebna będzie jednak odpowiednia termoizolacja. W tej roli sprawdza się bardzo dobrze klasyczna płyta warstwowa. Także w jej przypadku używa się blachy trapezowej (choć zwykle sfalowanie jest tu mniejsze), która odpowiada za zachowanie właściwej sztywności, a także za ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Za utrzymanie w obiekcie pożądanej temperatury odpowiedzialna jest umieszczana między dwoma arkuszami blachy warstwa izolacji. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są: użycie pianki poliuretanowej, sztywnych płyt z wełny mineralnej albo styropianu. Brzegi płyt są tak wyprofilowane, by elementy zachodziły na siebie, redukując możliwość powstania mostków cieplnych.
W budownictwie rolniczym ważna jest możliwość zastosowania odpowiedniej posadzki. W halach stalowych można użyć zarówno klasycznych wylewek betonowych, np. tam, gdzie znajdzie się garaż dla maszyn i urządzeń. W budynkach magazynowych lepiej sprawdzają się zwykle klasyczne posadzki przemysłowe wykończone żywicami syntetycznymi. Najwyższe wymagania wiążą się z obiektami przeznaczonymi do prowadzenia hodowli. W grę wchodzą tu bowiem agresywne czynniki chemiczne, które mogą łatwo uszkodzić powierzchnię podłogi. Podobnie jak w obiektach przemysłowych niezbędna okazuje się też wytrzymałość na obciążenia związane z masą zwierząt. Równie istotna jest dobra izolacja cieplna – wiele zwierząt np. trzoda chlewna czy drób wymaga stałego utrzymywania stosunkowo wysokiej temperatury zwłaszcza w niższych partiach budynku. Konkretne rozwiązania zależą od sposobu prowadzonej hodowli. Utrzymywanie zwierząt na rusztach oznacza dodatkową konieczność wykonania kanałów odprowadzających gnojówkę, przygotowanie pod hodowlę ściółkową to z kolei dobór posadzki o niewielkiej ścieralności, optymalnej chropowatości i wysokiej odporności na gnojówkę.
Zalety wykorzystywania hali stalowej w gospodarstwie rolnym
Ze względu na specyfikę związaną z produkcją rolną hala stalowa przeznaczona na potrzeby konkretnego gospodarstwa powinna być ściśle przystosowania do sposobu, w jaki będzie wykorzystywana. O ile w przypadku hal garażowych czy wznoszonych z myślą o produkcji np. mieszalni pasz, lini do agropelletu czy sortowni wymagania nie będą odbiegały od standardowych, o tyle obiekty, które mają służyć jako pomieszczenia hodowlane, muszą być od początku projektowane tak, by spełniać wymogi związane z wybranym sposobem utrzymywania zwierząt oraz ich rodzajem.
Wybór hali stalowej ma wiele zalet, jeżeli chodzi o trwałość, użyteczność budynku, a także koszty i kwestie związane z utrzymaniem obiektu. Dużym plusem korzystania z technologii hal stalowych jest możliwość szybkiego ukończenia inwestycji. W zależności od wielkości obiektu wzniesienie hali nie powinno zająć więcej niż około 3 miesięcy. Co równie istotne, większość prac może być prowadzona niezależnie od temperatury, poza przygotowaniem stóp fundamentowych oraz wylewania posadzki budowa może trwać także podczas zimy.
Koszt ukończenia hali stalowej jest porównywalny z budynkami tradycyjnymi, jednak ze względu na swoje cechy użytkowe – możliwość pozbycia się wewnętrznych podpór, elastycznego dostosowania do potrzeb, jeśli chodzi o wykończenie posadzki – hale stalowe będą bardziej praktyczne. Co ważne, w przypadku konstrukcji stalowej ukończenie budynku nie wymaga prowadzenia prac dodatkowych związanych z tynkowaniem czy malowaniem. O wiele prostsze będzie również rozprowadzanie wewnątrz wszystkich instalacji.
Przy wyborze hali stalowej duże znaczenie ma fakt, że ma ona stosunkowo niewielkie wymagania co do nośności gruntu, zwykle nie ma więc problemów z postawieniem jej w wybranej lokalizacji, co w przypadku gospodarstwa rolnego ma duże znaczenie ze względu na optymalizację wykorzystania terenu oraz skrócenie dróg dojazdowych. Dużym plusem jest łatwa rozbudowa obiektu. Halę można łatwo powiększyć, przedłużając budynek. Proste są także zmiany w jego wnętrzu – w zależności od potrzeb w jednej hali można z powodzeniem umieścić pomieszczenia pełniące różne funkcje, a także szybko i niskim kosztem zmieniać ich powierzchnię, przesuwając wewnętrzne ścianki działowe.
Co ważne, w przypadku hali stalowej łatwo zmienić wyposażenie budynku, a tym samym jego rolę. W razie potrzeby bez problemu można zamontować dodatkowe pasma świetlne, świetliki lub okna, zainstalować większą bramę czy dodatkowe drzwi, a także potrzebne systemy wentylacyjne bądź grzewcze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana