Góralskie domy z bali – estetyka i funkcjonalność
Marzysz o własnych czterech kątach, a konkretnie o domu położonym w pięknym o toczeniu, zapewniającym poczucie bezpieczeństwa i prywatności? Budowa domu to duże wyzwanie i logistyczne, i finansowe. Chcąc jak najszybciej, możliwie niewielkim kosztem stworzyć idealne miejsce do życia, warto rozważyć wybór technologii drewnianej. Góralskie domy z bali okazują się bowiem nie tylko wyjątkowo estetyczne, ale też funkcjonalne.
Estetyka domów z bali
Typowo górska architektura wyróżnia się na tle budownictwa murowanego wyjątkowym pięknem naturalnych materiałów. Widoczne na elewacjach potężne bale drewniane sprawiają wrażenie solidnych i wytrzymałych (gdyż właśnie takie są), a jednocześnie idealnie wkomponowują się w otoczenie przyrody. Chociaż nowoczesne domy góralskie nie zawsze są dokładnym odwzorowaniem klasycznego stylu witkiewiczowskiego – mogą być pozbawione podmurówek, a tradycyjny gont na dachach zastępuje się trwalszymi pokryciami – wciąż wywołują zachwyt.
Wnętrza drewnianych domów z bali mogą być aranżowane na rozmaite sposoby. Przy założeniu, że właściciel chce w możliwie największym stopniu zachować stylistykę góralską, warto eksponować drewniane wykończenia, a dodatkowo wprowadzić do domu inne elementy z naturalnego surowca, np. drewniane meble i schody. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie nieco unowocześnionej adaptacji wnętrza drewnianego domu. Ściany można zakryć okładzinami z płyt kartonowo-gipsowych i wykończyć w dowolny sposób, farbami bądź tapetami. W pomieszczeniach użytkowych, takich jak łazienki i kuchnie, stosuje się oczywiście okładziny z materiałów o podwyższonej odporności na oddziaływanie wilgoci. Drewniane konstrukcje nie wykluczają użycia nowoczesnych materiałów wykończeniowych.
Funkcjonalność domów z bali
Funkcjonalny dom to taki, w którym mieszka się wygodnie, i którego utrzymanie nie nastręcza większych trudności ani nie pochłania dużych kosztów. Na komfort użytkowania domu wpływają więc przede wszystkim: jego wielkość i rozkład, panujący we wnętrzu klimat i łatwość osiągnięcia oraz utrzymania wymaganej temperatury. Funkcjonalny dom również taki, który nie wymaga częstego wykonywania zabiegów konserwacyjnych, ale w razie potrzeby daje możliwość łatwej przebudowy – mówi ekspert z firmy MARUX.
Drewniane domy z bali są bardzo łatwe w utrzymaniu i z powodzeniem można instalować w nich nowoczesne systemy grzewcze, łącznie z ogrzewaniem podłogowym. Co ważne, konstrukcja budynków z bali zapewnia doskonałą izolacyjność termiczną, jednocześnie zapobiegając powstawaniu wilgoci we wnętrzach. Zimą taki dom ogrzewa się szybko, a latem bez trudu utrzymuje przyjemny chłód bez konieczności stosowania systemów klimatyzacyjnych. Ważną zaletą domów góralskich jest szybka budowa. Wygodny dom z bali można wznieść w ciągu zaledwie kilku-kilkunastu miesięcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana