Gięcie blach krok po kroku
Blacha jest materiałem, który obecnie wykorzystywany jest w wielu obszarach przemysłowych. Stosuje się ją podczas tworzenia wielu konstrukcji – między innymi dachów, czy hal magazynowych. Bardzo często konieczne jest dopasowanie blachy, która charakteryzuje się nietypowym kształtem. To z kolei generuje konieczność wykonania prac obróbkowych. Jak przebiega gięcie blachy?
Proces gięcia blachy – podstawowe informacje
Gięcie blachy jest czynnością przypominającą obróbkę innych materiałów. W zależności od zapotrzebowania można zastosować wybraną metodą, która w danym przypadku będzie najlepsza. Wyróżnia się proces wykonywany:
- na zimno,
- na ciepło.
Podobnie wygląda obróbka drutów, prętów czy metalowych rurek. Warto jednak zauważyć, że składa się ona z kilku etapów obejmujących różne czynności. Podczas każdego z nich bardzo ważne jest przestrzeganie zasad gięcia, co przekłada się na uzyskiwane parametry materiału.
Na czym polegają poszczególne etapy obróbki blachy?
Specjalista z firmy Dobek-tech zauważa: W pierwszym etapie stosuje się tak zwane gięcie sprężyste, a następnie wykonuje się plastykę materiału. Cały proces kończy się natomiast dotłaczaniem blachy. Wybór odpowiedniej metody gięcia – na ciepło lub na zimno – jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju materiału, jak również jego grubości. W przypadku elementów cienkich najczęściej stosuje się obróbkę zimną.
Natomiast kiedy modyfikowana jest stal grubsza, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie gięcie jej na ciepło. Wyższa temperatura pozwala na uzyskanie większej plastyczności materiału.
Gięcie blachy z wykorzystaniem prasy CNC
Nowoczesne urządzenie, jakim jest prasa CNC, pozwala na zachowanie dużo większej precyzji podczas obróbki blachy. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest więc otrzymanie znacznie lepszych jakościowo efektów. Zastosowanie tego typu maszyny jest również niezwykle praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem – szczególnie, jeżeli gięcie blachy odbywa się na większą skalę. Odpowiednie zaprogramowania urządzenia sprawia, że możliwe jest obrabianie dużej ilości elementów z zachowaniem tych samych parametrów. Jest to praktycznie niemożliwe w przypadku wykorzystania tradycyjnych metod – stosowanych jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Wprowadzenie urządzenia CNC do procesu gięcia blachy pozwala również na uniknięcie wielu błędów – będących wynikiem pracy człowieka. W tym przypadku jedynym obowiązkiem pracownika jest wyłącznie nadzorowanie maszyny.
O tym powinieneś pamiętać!
Proces gięcia blachy jest bardzo wymagający. Jedną z najważniejszych kwestii w tym zakresie jest więc zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Nie bez znaczenia jest jednak wiedza i doświadczenie pracowników. Podczas obróbki materiałów warto także pamiętać o przestrzeganiu wszelkich aspektów związanych z bezpieczeństwem, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji zagrażających zdrowiu, czy życiu kadry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana