Gdzie w budynkach montuje się liczniki energii elektrycznej?
Energia elektryczna jest przez nas dziś wykorzystywana do tego stopnia, że nie sposób sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do niej. Większość używanych przez nas sprzętów nie będzie bez niej działać. Dlatego ważne jest wykonanie w każdym budynku odpowiedniej instalacji elektrycznej – w tym również licznika, który pozwoli odczytać zużycie energii. Gdzie montowane są takie urządzenia?
Licznik powinien być widoczny
W Polsce nie obowiązują żadne regulacje, które w sposób jednoznaczny i sztywny narzucałyby obowiązek umieszczania liczników energii elektrycznej w konkretnych punktach budynków. Jest tylko jeden warunek – urządzenie powinno być zlokalizowane w taki sposób, by było łatwo dostępne i umożliwiało bezproblemowe odczytanie z niego zużycia prądu.
- W budynkach wielomieszkaniowych liczniki montuje się zazwyczaj w specjalnych skrzynkach umieszczanych na ogólnodostępnych korytarzach – wyjaśnia przedstawiciel portalu Sztrum – Dzięki temu inkasenci elektrowni są w stanie skontrolować zużycie prądu nawet pod nieobecność lokatorów w danym w mieszkaniu. Współcześnie skrzynie te bardzo często mają przeszklone drzwiczki, dzięki czemu odczyt jest możliwy bez otwierania i narażania liczników na ewentualne uszkodzenia lub nieuprawnione działanie.
W przypadku domów jednorodzinnych liczniki również umieszczane są w skrzyniach chroniących urządzenie przed zamierzonym lub przypadkowym zniszczeniem. Zazwyczaj skrzynie te zlokalizowane są na zewnętrznych murach budynku w dobrze widocznym i dostępnym miejscu, bądź też w linii ogrodzenia posesji – to drugie rozwiązanie jest szczególnie wygodne, gdyż umożliwia wykonanie odczytu bez potrzeby wchodzenia na teren gospodarstwa i bez udziału lokatorów domu.
Kto montuje licznik?
Liczniki energii elektrycznej domyślne montowane są przez zakład energetyczny, z którym podpisujemy umowę na dostawę prądu. Odbywa się to jednak dopiero odbiorze instalacji elektrycznej – niedopuszczalne jest zamontowanie licznika w domu przed wykonaniem instalacji. Innym przypadkiem są liczniki w budynkach wielomieszkaniowych – w tej sytuacji zazwyczaj to deweloper montuje liczniki, które potem musimy zarejestrować we wskazanym zakładzie energetycznym. Zgodnie z prawem, właścicielem każdego licznika jest zakład energetyczny, nie zwalnia nas to jednak z odpowiedzialności za niego, dlatego musimy uważać, by go nie zniszczyć, np. w trakcie remontu. Dla zabezpieczenia urządzenia przed bezprawną ingerencją, na liczniki nakłada się plomby z pieczęciami zakładu energetycznego oraz Głównego Urzędu Miar. Naruszenie plomb świadczy o tym, że doszło do próby manipulowania urządzeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana