Gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę?
Chcesz oszczędzać wodę i nie szkodzić środowisku naturalnemu? Nie korzystaj z wody wodociągowej do prac ogrodowych! Zainteresuj się ekologicznymi zbiornikami na deszczówkę, a nie będziesz płacić wysokich rachunków! Jeśli chcesz wiedzieć, czy warto zainwestować w plastikowy zbiornik na wodę opadową i roztopową oraz gdzie go umieścić, przeczytaj artykuł.
Czym są zbiorniki retencyjne na deszczówkę?
Dostępność zasobów wody w Polsce jest stosunkowo niska i wynosi ok. 1600 m³ wody rocznie na jednego mieszkańca, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Dlatego oszczędzanie wody staje się koniecznością. Niskie poziomy rzek i wód gruntowych zmuszają do racjonalnego korzystania z zasobów wodnych. Jednym z przejawów proekologicznych zachowań jest gromadzenie wody opadowej i roztopowej w specjalnych zbiornikach na deszczówkę. Umożliwiają odprowadzenie wody z rynien i ułatwiają drenaż wody z powierzchni działek. Pełnią także funkcje retencyjne. Tak jak studnie chłonne na deszczówkę również zapobiegają zalewaniu terenu podczas intensywnych opadów i gwałtownych roztopów.
Jak zbudowane są zbiorniki na deszczówkę?
Zbiorniki na deszczówkę umożliwiają gromadzenie wody, którą można bardzo łatwo wykorzystać do prac ogrodowych lub domowych, a nawet do mycia samochodu. Wykonane są z wytrzymałego i odpornego na działanie kwasów i zasad polietylenu. Jak można dowiedzieć się, przeglądając stronę internetową producenta zbiorników na deszczówkę Pro-Plast ze Szczejkowic na Śląsku, dostępne są plastikowe zbiorniki o objętości od 1,3 do 8,8 m³ w wersji jednokomorowej lub umożliwiającej łączenie ze sobą kilku zbiorników. Wyposażone są w specjalne otwory – dopływy i odpływy deszczówki.
Zbiorniki podziemne na deszczówkę
Plastikowe zbiorniki do magazynowania wody można montować na powierzchni gruntu lub zakopywać. Na szczególną uwagę zasługują podziemne zbiorniki na deszczówkę. Ich największą zaletą jest możliwość umieszczeni ich pod powierzchnią gruntu. Nie przeszkadzają, nie zabierają miejsca i nie są widoczne. Można je zakopać w dowolnym miejscu ogrodu. Aby jednak zbiornik spełniał swoją funkcję, konieczne jest dobranie odpowiedniej objętości. Należy wziąć pod uwagę średnią roczną sumę opadów w danym regionie oraz powierzchnię dachu. Warto również zaznaczyć, że zakup i montaż plastikowych zbiorników na deszczówkę może być w 80% sfinansowany dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Moja Woda”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana