Gdzie szukać zatrudnienia w dobie pandemii?
Praca jest bardzo ważnym elementem każdego życia. Bycie bezrobotnym i życie na zasiłkach nie należy do marzeń wielu ludzi, którzy woleliby stanąć na własne nogi. Szczególnie trudna sytuacja dla potencjalnych pracowników pojawiła się w okresie pandemii, kiedy wiele zawodów staje się mało opłacalnych z powodu obostrzeń i zamykania lokali, np. kelner. Jakich stanowisk najlepiej szukać w pandemii?
Sposoby szukania pracy w pandemii
Istnieje kilka sposobów - zwykle online – na szukanie pracy w okresie pandemii. Jednym z nich są popularne portale, w których znajduje się wiele ogłoszeń o pracę. Zdecydowany błąd stanowi skupianie się tylko na jednym lub dwóch serwisach. Najlepiej skrupulatnie przeglądać więcej miejsc. Warto też szukać propozycji pracy na portalach branżowych, poświęconych w całości IT, marketingowi czy HR. Dobre rozwiązanie to uzupełnienie swojej wizytówki na serwisach, aby pracodawcy mogli lepiej zapoznać się z postacią kandydata. Warto nieustannie poszerzać wiedzę, wykorzystać studia podyplomowe i kwalifikacyjne kursy zawodowe.
Oczywistością jest stworzenie dobrego i profesjonalnego CV. Najlepiej skorzystać z różnych programów graficznych, które umożliwią urozmaicenie aplikacji i wyróżnienie jej na tle kandydatów. Podczas szukania pracy warto rozwinąć sieć kontaktów. Poczta pantoflowa jest zawsze w modzie i bardzo często można znaleźć dobrą pracę po znajomości.
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnych kursów i szkoleń, prowadzonych np. przez szkoły policealne. W ciągu stosunkowo krótkiego okresu można wybrać nową ścieżkę zawodową. Przykładem dobrej szkoły policealnej, w której organizowane są kwalifikacyjne kursy zawodowe i prowadzone różne ciekawe kierunki, jest Fabryka Absolwentów w Lublinie. Można tam uzyskać tytuł m.in. technika sterylizacji medycznej czy usług kosmetycznych.
Jakie zawody utraciły na skutek pandemii?
Sytuacja gospodarki podczas okresu pandemii jest niepewna. Niektóre branże nie muszą się bać ani być pesymistyczne, natomiast inne są w znacznie gorszej sytuacji. Szczególne obawy o utrzymanie zatrudnienia mają pracownicy branży gastronomicznej, hotelarskiej, automotive czy handlu detalicznego i hurtowego. To w nich najtrudniej znaleźć pracę w okresie pandemii.
Zapotrzebowanie na pracowników – jakie branże?
Istnieją jednak branże, w których pojawia się nieustanne zapotrzebowanie na pracowników. Jest to głównie rynek e-commerce, a także różne magazyny sklepów internetowych (tzw. siła robocza). Duża dynamika pojawia się także w sektorze logistyki czy firmach kurierskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana