Gatunki brązu najczęściej stosowane w przemyśle
Brąz to najstarszy znany ludzkości stop metali. Jego rola w tworzeniu się pierwotnych cywilizacji była tak wielka, że nazwano od niego trwającą około 2 tysięcy lat epokę historyczną. Mimo upływu wieków brąz wciąż jest bardzo powszechnie stosowanym materiałem – różne jego gatunki wykorzystywane są do produkcji szerokiego wachlarza elementów urządzeń.
Ogólna charakterystyka brązu
Brązami nazywamy różne gatunki stopów miedzi z cyną, w których zawartość miedzi wynosi od 80 do 90%. W składzie brązu mogą znajdować się znajdować się również inne pierwiastki, które wpływają na ostateczne właściwości gotowego stopu – np. krzem, glin czy beryl. Brązy charakteryzują się między innymi wysoką plastycznością oraz dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, są bardzo odporne na wysoką temperaturę i nie poddają się korozji. Można je również hartować. Brąz przeznaczony do dalszej produkcji przemysłowej dostarczany jest w formie blach, taś, rur, prętów i drutów – szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy SSW.
Gatunki brązu
Jak wspomnieliśmy wcześniej, brązy przemysłowe mogą być wzbogacane różnymi pierwiastkami w celu nadania im określonych właściwości. Zawartość dodatków stopowych decyduje o tym, do jakiego gatunku zaliczymy brąz. Wśród najpowszechniej wykorzystywanych znajdują się brązy:
- Berylowe – zawierają do 2% berylu oraz do 0,5% takich metali jak tytan, kobalt i nikiel. Ze względu na bardzo wysoką odporność na korozję oraz ścieranie znajdują zastosowanie w produkcji takich elementów jak części pomp, sprężyny, szczotki w silnikach elektrycznych oraz narzędzia chirurgiczne.
- Aluminiowe – zawierają do 5 do 11% aluminium oraz ewentualnie inne dodatki. Stop ten charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną, dlatego stosuje się go w produkcji elementów napędowych oraz łożysk ślizgowych.
- Krzemowe – zawierają do 4,5% krzemu. W zależności od formy stopu może on być wykorzystywany do produkcji sprężyn i siatek lub łożysk i elementów napędowych.
- Cynowe – określamy tym mianem brązy o zawartości cyny od 1 do 9%, mogą one zawierać również domieszki innych pierwiastków, takich jak ołów oraz cynk. Brązy tego rodzaju charakteryzują się szarawą barwą, używa się ich w produkcji do produkcji elementów sprężystych oraz trudnościeralnych. Jeśli stop zawiera większą ilość ołowiu, może zostać wykorzystany również w produkcji tulei lub panwi łożyskowych.
- Manganowe – zawierają od 11,5 do 13% manganu i od 2,5 do 3,5% niklu. Używa się ich w produkcji wysokiej jakości oporników elektrycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana