Fotowoltaika w zastosowaniach domowych. Kiedy to się opłaca?
Poszukiwanie nowych źródeł energii jest jednym z większych wyzwań, przed którymi staje nasza cywilizacja. Dotychczasowe metody, wykorzystujące kończące się zasoby naturalne Ziemi, muszą ustąpić przed nowymi technologiami pozyskiwania energii. Biorąc pod uwagę szkodliwości dla środowiska, jakie przynosi eksploatacja tradycyjnych kopalin, węgła, gazu i ropy naftowej, cała uwaga skupiać się zaczęła na odnawialnych źródłach energii. Jedną z bardziej obiecujących metod jest fotowoltaika.
Jak zbudowana jest i jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Fotowoltaika to nowoczesna technologia umożliwiającaa konwersję energetyczną promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zarówno zasada działania, jak i budowa instalacji fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta. Energia pozyskana dzięki fotowoltaice jest czysta i zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Jest przyjazna środowisku i nie generuje żadnych zanieczyszczeń.
Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera, czyli falownika oraz z licznika zużycia i produkcji energii, a także okablowania. Panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych. To w nich następuje przemiana energetyczna. Foton, jako najmniejszy nośnik energii słonecznej, pada na płytkę krzemową z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Wybija on z atomu krzemu (aktualnie stosuje się również inne, nowocześniejsze i efektywniejsze materiały) elektron i zmusza go do ruchu. W ten sposób powstaje różnica potencjałów, a więc prąd elektryczny.
O to, na czym polega zjawisko fotowoltaiczne warto spytać specjalistów zajmujących się montażem fotowoltaiki w firmie Solcam z Nowego Sącza:
„Prąd wygenerowany przez panele fotowoltaiczne jest prądem stałym. Trafia on do falowników, których zadaniem jest przetworzenie go na prąd zmienny o takich parametrach, jakie występują w sieci energetycznej. Licznik dwukierunkowy gromadzi informacje o ilości energii wyprodukowanej i zużytej przez właściciela instalacji. Dzięki połączeniu z siecią energetyczną system sam się bilansuje, a nadmiar energii wyprodukowany przez panele jest przesyłany do sieci i później zwracany w trybie uzgodnionym z dostawcą energii”.
Kiedy opłaca się montaż fotowoltaiki?
Montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych to w większości przypadków inwestycja korzystna i przynosząca duże oszczędności. Z punktu widzenia ochrony środowiska przynosi wprost niewymierne korzyści. Główną przesłanką wpływającą na decyzję o montażu fotowoltaiki są względy ekonomiczne. Instalacja fotowoltaiczna nie jest tanią inwestycją i należy brać pod uwagę fakt, że zwraca się dopiero po kilku latach. Warto zaznaczyć, że ilość otrzymanej i dostarczone do sieci energetycznej energii jest trudna do oszacowania i zależy od ilości dni słonecznych i intensywności promieniowania słońca.
Bardzo ważne jest właściwe obliczenie zapotrzebowania na energię w budynku, czyli określenie, jakie będzie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Będzie to podstawą do dopasowania mocy instalacji i określenia kosztów montażu. Właściciel instalacji fotowoltaicznej może odebrać z sieci energetycznej 80% wytworzonej przez siebie energii. Dlatego warto zaplanować moc instalacji o odpowiednio większej wartości niż planowane zużycie roczne.
Jeżeli inwestycja w instalacje fotowoltaiczną będzie przewidywała długi okres eksploatacji (żywotność paneli fotowoltaicznych szacuje się na ponad 25 lat) i jeśli właściciel będzie dbał o czystość i dobry stan techniczny paneli fotowoltaicznych, to może po kilku latach spodziewać się zwrotu nakładów. W dalszej perspektywie instalacja fotowoltaiczna przynosić będzie wymierne korzyści dla budżetu domowego. Fotowoltaika, jako jedno ze źródeł energii odnawialnej, ma przed sobą ogromną przyszłość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana