Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Co najlepiej wybrać?
Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, ten artykuł jest dla Ciebie! Decydując się na własną instalację fotowoltaiczną należy wybrać optymalne miejsce pod montaż modułów. Odpowiedni montaż paneli jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie od niego w głównej mierze zależy, jaka będzie wydajność instalacji fotowoltaicznej. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci w dokonaniu odpowiedzi na pytanie - “fotowoltaika na dachu czy na gruncie?”. Zapraszamy do lektury!
Fotowoltaika na dachu jest tańsza
Moduły fotowoltaiczne możemy najczęściej zobaczyć na dachach domów. Nic w tym dziwnego, ponieważ rozwiązanie to posiada wiele zalet. Jeżeli chodzi o opłacalność, to fotowoltaika na dachu jest tańsza, niż ta montowana na gruncie. Dzięki temu taka inwestycja szybciej się zwróci, a my będziemy mogli cieszyć się większymi oszczędnościami. Jeżeli chcesz zgłębić ten temat bardziej, zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem: https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-na-gruncie-czy-dachu/.
Zalety fotowoltaiki na dachu
Oprócz tego, że fotowoltaika na dachu jest tańsza, niż moduły montowane na gruncie, tego typu rozwiązanie posiada szereg innych zalet. Przede wszystkim warto wskazać na fakt, że moduły fotowoltaiczne na dachu pozwalają na zagospodarowanie nieużywanej przestrzeni i na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjały gospodarstwa domowego czy siedziby firmy. W ten sposób możemy cieszyć się darmową energią słoneczną nie poświęcając przy tym terenu działki i nie ingerując w naszą przestrzeń mieszkalną. Instalacja fotowoltaiczna na dachu, choć wymaga specjalnej konstrukcji wsporczej, jest znacznie szybsza i łatwiejsza w montażu, niż w przypadku montowania modułów na gruncie.
Kiedy panele fotowoltaiczne nie będą opłacalne?
Jak już wspomnieliśmy, panele fotowoltaiczne nie zawsze możemy umieścić na dachu swojego domu. Dlaczego? Ponieważ w niektórych przypadkach, dostępna powierzchnia dachu nie będzie wystarczająca dla konkretnej instalacji. Czasami bywa również tak, że dach nachylony jest zbyt mocno, przez co ogniwa fotowoltaiczne nie będą odpowiednio wydajne. Stosunkowo często zdarza się także sytuacja, że dach skierowany jest w stronę północną, co powoduje, że przez większą część dnia nie dochodzą do niego promienie słoneczne. Warto też pamiętać, że przy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu, ograniczają nas okna, kominy, wywietrzniki itd. W sprawdzeniu, jaką powierzchnią dachu powinniśmy dysponować przy konkretnej mocy instalacji, pomoże Ci kalkulator fotowoltaiczny, dzięki któremu w łatwy sposób sprawdzisz podstawowe dane na temat Twojej przyszłej instalacji. Musisz tylko znać swój miesięczny lub dwumiesięczny rachunek za prąd!
Fotowoltaika na gruncie to większa swoboda
Osoby wybierające fotowoltaikę na gruncie, decydują się na to rozwiązanie z kilku powodów. Najczęściej właśnie dlatego, że zamontowanie modułów na dachu byłoby nieopłacalne, a sama instalacja nie byłaby odpowiednio wydajna. Jeżeli powierzchnia dachu jest stosunkowo mała, a nasze panele po prostu by się na niej nie zmieściły, zawsze możemy wybrać fotowoltaikę na gruncie. Dzięki specjalnej konstrukcji wsporczej możemy ułożyć panele pod optymalnym kątem, dokładnie w stronę południową, dzięki czemu ogniwa fotowoltaiczne będą generować maksymalnie dużą ilość energii elektrycznej.
Na co zwrócić uwagę przy fotowoltaice na gruncie?
Decydując się na instalację fotowoltaiczną montowaną na gruncie, musimy pamiętać, że istnieje większe ryzyko zacienienia ogniw. Mogą to powodować pobliskie budynki, drzewa, słupy itp. O ile chwilowe zacienienie części ogniw nie przysparza większego problemu dla najnowszych paneli pv, tak długotrwale padający cień dosyć mocno obniża wydajność instalacji. Nisko zamontowane moduły mogą też być zasłonięte przez długo niekoszoną trawę, dlatego powinniśmy tego pilnować.
Mamy nadzieję, że wiesz już jaka instalacja fotowoltaiczna będzie dla Ciebie najlepsza. Na koniec warto podkreślić, że zarówno instalacja montowana na dachu, jak i na gruncie, powinna być zaprojektowana i zamontowana przez profesjonalistów, którzy posiadają duże doświadczenie w swoim fachu. W ten sposób nie będziemy musieli się przejmować, że uszkodzimy dach czy konstrukcja wsporcza nie będzie stabilna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana