Fakty i mity na temat kosztów eksploatacji ogrzewania podłogowego
Kiedyś zdecydowanym liderem wśród systemów grzewczych w domach Polaków były tradycyjne grzejniki. Obecnie tendencja ulega zmianie na korzyść ogrzewania podłogowego. Wygoda i estetyka takiego rozwiązania przekonuje coraz większą rzeszę ludzi do inwestycji. Panuje kilka mitów na temat wysokich kwot eksploatacji ogrzewania podłogowego. Czy mają w sobie zalążek prawdy?
Rodzaj ogrzewania podłogowego a cena
Aby precyzyjnie omówić kwestię kosztów założenia i eksploatacji ogrzewania podłogowego, należy omówić osobno specyfikę wodnego i elektrycznego typu.
Specjalista z firmy TWM – TERMO, zajmującej się usługami związanymi z tematyką techniki grzewczej, mówi:
Najczęściej montowanym systemem grzewczym jest wodne ogrzewanie podłogowe. Charakteryzuje się montażem, pod powierzchnią podłogi, sieci rurek grzewczych z gorącą wodą. Faktem jest, że założenie instalacji wiąże się z dużymi kosztami, związanymi z koniecznością zakupu kotła grzewczego, zainstalowania sterowników oraz pomp cieplnych, a także wykonania całej instalacji centralnego ogrzewania.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w montażu. Maty grzejne i sterownik są wystarczające dla przeprowadzenia montażu sytemu. Sam proces instalacji jest znacznie prostszy, niż w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. W związku z tym, wynagrodzenie dla fachowców będzie wyższe w przypadku montażu wodnego ogrzewania. Dodatkowo, armatura hydrauliczna i automatyka sterująca ogrzewania wodnego jest stosunkowo droga.
Koszty eksploatacji
Przeświadczenie, że ogrzewanie podłogowe jest droższe od używania tradycyjnych grzejników nie jest w stu procentach prawdziwe. Eksploatacja elektrycznego ogrzewania jest droga w związku z wysokimi cenami prądu, który stanowi paliwo dla ogrzewania. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, dobrze wiedzieć, że największy sens ma montowanie takiej instalacji punktowo, np. w łazience. Ogrzewanie elektryczne podłogowe opłaca się bowiem w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni.
Ogrzewanie podłogowe wodne jest tańsze od elektrycznego. Wynika to z tego, że woda stanowi tańszy surowiec od prądu elektrycznego. Stosując taką instalację bardziej ekonomiczne jest zamontowanie instalacji na dużej powierzchni, np. w całym domu lub mieszkaniu, a nie tylko w pojedynczych pomieszczeniach. Uważa się, że pomimo wyższej ceny montażu ogrzewania wodnego podłogowego, dzięki niskim kosztom eksploatacji, po dziesięciu latach bilans wydatków jest równy zeru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana