Etapy realizacji badań geotechnicznych
W dzisiejszych czasach badania geotechniczne są jedną z pierwszych czynności, jakie wykonuje się przed budową inwestycji, czy nawet przed zakupem działki, która zostanie na nią przeznaczona. Świadomość odnośnie do faktycznego stanu danego gruntu pozwala ocenić, czy założony projekt ma szansę na realizację. Dobrze jest znać etapy badań geotechnicznych, aby łatwiej zrozumieć ich zasadność.
Czym są badania geotechniczne?
Badanie geotechniczne polega na wykonaniu odwiertów w sprawdzanych gruncie między innymi w celu oceny gleby w zakresie:
- poziomu wód gruntowych,
- opisu warstw gruntowych,
- miąższości,
- plastyczności,
- zagęszczenia,
- wilgotności,
- spójności.
Badanie geologiczne obejmuje pomiar zwierciadła wody gruntowej wraz z jej składem chemicznym oraz sprawdzenie, jakie związki organiczne znajdują się w badanym gruncie.
Badania sozologiczne to działania, dzięki którym możliwa jest ocena stopnia skażenia gruntu. Badania te można wykonywać na podstawie istotnych przesłanek historycznych, które mogą świadczyć o ewentualnych zanieczyszczeniach danego terenu. To ważne, ponieważ nabywając skażony teren bez wiedzy o tym, klient nie jest zwolniony z obowiązku przeprowadzenia remediacji.
Badania geotechniczne krok po kroku
Aby lepiej uświadomić sobie, jak wygląda badania geotechniczne, warto zapoznać się z etapami, jakie wdrożyła u siebie firma GeoGT.
Pierwszy etap to zamówienie badań geotechnicznych. Można to zrobić przez telefon lub inną drogą komunikacji, która została przedstawiona na stronie wybranej firmy wykonawczej. Na tym etapie należy mieć pod ręką aktualną mapę zasadniczą działki będącej tematem badań.
Drugi etap to zaprojektowanie odpowiednio dopasowanych badań. To dosyć długi i rozbudowany etap, w którym firma wykonująca badania musi zadać wszystkie niezbędne do przeprowadzenia procesu pytania. Należy udzielić jej szczegółowych informacji na temat przyszłej inwestycji. Po ich otrzymaniu specjaliści zaprojektują ilość i głębokość odwiertów potrzebnych do wykonania badań.
Trzeci etap to wykonanie samych badań i przedstawienie ich wyników inwestorowi. W jego wyniku klient powinien otrzymać:
- opinię geotechniczną,
- dokumentację wykonanych badań,
- projekt geotechniczny,
- projekt robót geologicznych,
- dokumentację geologiczno-inżynierską.
Dzięki tym rzetelnie przeprowadzonym badaniom i ich wynikom, odpowiedzialny inwestor otrzymuje pewność, na której może oprzeć decyzję o realizacji projektu bądź jego wstrzymaniu. To jedyna droga do zminimalizowania ryzyka związanego ze stawianiem nowej inwestycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana