Elementy oznakowania hal produkcyjnych
Główną funkcją oznakowania hal produkcyjnych jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych pieszym, dróg roboczych czy miejsc składowania pozwala na usprawnienie i optymalizację pracy. Maleje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, które mogą być zagrożeniem dla pracowników hali oraz samego sprzętu. Jakie istotne elementy oznakowania powinny znaleźć się w halach fabrycznych?
Oznakowanie hali produkcyjnej – najważniejsze elementy
Do najważniejszych elementów oznakowania fabryki czy hali produkcyjnej należy między innymi wyznaczenie dróg ewakuacyjnych i przeciwpożarowych, linii wokół gniazd produkcyjnych, pól Systemu 5S, pól odkładczych i stref wyłączonych z ruchu, odizolowanie od ruchu miejsc pracy, wyznaczenie dróg transportowych dla wózków widłowych i innych ciężkich pojazdów oraz sprzętów. Istotne jest określenie kategorii dróg według istotności ich użytkowania. Dla zapewnienia bezpieczeństwa bardzo ważne jest oznakowanie ciągów komunikacji pieszej, oznakowanie miejsc paletowych, kontenerów, słupów, ramp wyładowczych oraz miejsc, w których znajduje się sprzęt gaśniczy, hydranty, dźwig, przeciwpożarowy wyłącznik prądu, zbiornik itp. W skład oznakowania hali produkcyjnej wchodzi również malowanie skrajni, montaż barier protekcji i odbojów zabezpieczających słupy oraz znakowanie ostrzegawcze, np. linie żółto-czarne wokół ramp, krawędzi, słupów czy na schodach. Piktogramy, symbole, napisy i znaki BHP powinny być widoczne i czytelne dla każdego pracownika.
Rodzaje oznakowań poziomych
Do tworzenia oznakowań poziomych stosuje się technikę malowania natryskowego. Oznaczenia poziome w zależności od rodzaju podłoża, na którym mają być wykonane dzielą się na oznaczenia wgłębne, które mają zastosowanie w miejscach, gdzie panują niesprzyjające temperatury lub gdy pasy będą narażone na ścieranie mechaniczne lub chemiczne. Jest to najtrwalsza metoda oznaczania podłoża. Pozostałe metody to oznaczenie napowierzchniowe na podłożu śrutowanym oraz oznaczenie napowierzchniowe, które są mniej inwazyjne dla posadzki oraz bardziej ekonomiczne niż oznaczenia wgłębne.
Dlaczego tak ważne jest oznakowanie hali produkcyjnej?
Odpowiednie oznaczenia poziome, pionowe i tablice informacyjne na terenie hali produkcyjnej dają sporo korzyści. Jakość funkcjonowania całego przedsiębiorstwa zwiększa się, organizacja dostępnej przestrzeni ulega polepszeniu, wzrasta bezpieczeństwo pracowników a zminimalizowaniu ulega prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków lub kolizji – zauważa nasz rozmówca z firmy malowanielinii.pl, która świadczy profesjonalne usługi w zakresie maszynowego malowania pasów w obiektach przemysłowych.
Dobre oznakowanie usprawnia efektywność pracy, zapewnia wygodę personelu, który może pracować w dobrze zorganizowanych warunkach a przemieszczanie po terenie zakładu produkcyjnego staje się szybsze i sprawniejsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana