Elementy oznakowań tymczasowych w ruchu drogowym
Oznakowanie w ruchu drogowym bez wątpienia przekłada się na jego bezpieczeństwo. Jest szczególnie ważne podczas remontów dróg i innych sytuacji, w których organizacja ruchu ulega zmianie. Odpowiednie oznakowanie jest w stanie nie tylko pokierować kierowców na przykład na objazdy, ale przede wszystkim uchronić przed niebezpiecznymi wypadkami. Podpowiadamy więc, jakie są najważniejsze elementy oznakowań tymczasowych w ruchu drogowym.
W jaki sposób może być oznakowane miejsce robót drogowych?
Podczas remontu drogi najważniejsze jest, aby jak najbardziej czytelnie i widocznie oznaczyć miejsce prac. Jest to o tyle ważne, że roboty często wiążą się z głębokimi wykopami, które są bezpośrednim zagrożeniem dla kierowców. Z tego powodu podstawowym znakiem używanym w takiej sytuacji jest znak ostrzegawczy A – 14. Mówi on, że na drodze prowadzone są roboty, a tym samym kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Częstym elementem oznakowania tymczasowego są też znaki z tej samej kategorii, ostrzegające o zwężeniu drogi. Pamiętajmy też, że niezwykle ważne jest też zabezpieczenie miejsca robót przed ewentualnym wjechaniem na nie przez kierowcę.
Jak tłumaczą specjaliści z firmy Vera– Via: ,,Służą temu przede wszystkim masywne bariery wygradzające. Na miejscu prac remontowych przydadzą się też odblaskowe pachołki, widoczne z daleka’’.
Na miejscu remontów często potrzebna jest też sygnalizacja świetlna i oświetlenie. Mają one za zadanie nie tylko dobrze uwidocznić roboty, ale też umożliwić prowadzenie ruchu wahadłowego przez wykwalifikowanych robotników.
Oznakowanie ułatwiające jazdę kierowcom w wyjątkowych warunkach
Podczas remontu dróg, ale też bardziej niespodziewanych sytuacji, takich jak poważny wypadek, często dana trasa jest całkowicie zamknięta. Konieczne jest wtedy skierowanie uczestników ruchu na odpowiednie objazdy. Służą temu specjalne, duże tablice, na których widoczna jest szczegółowa alternatywna trasa. Innym ważnym elementem oznakowania tymczasowego jest też oświetlenie drogi, która jest objazdem lub po prostu jej organizacja uległa chwilowej zmianie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tak zwanej fali świetlnej, która jednoznacznie i czytelnie mówi kierowcy, w którą stronę powinien jechać. Często są one stosowane na dość ostrych zakrętach, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Wiele przedmiotów może pomóc też służbom drogowym i robotnikom. Są to przede wszystkim odblaskowe lizaki, taśmy i kamizelki. Czasami niezbędne jest także zastosowanie elementów, które mają zmniejszyć prędkość kierowców, a tym samym podnieść ich ostrożność. Należą do nich słupki odgradzające i progi zwalniające.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana