Elastomery poliuretanowe w przemyśle
Elastomery poliuretanowe to tworzywa techniczne o wysokich wskaźnikach eksploatacyjnych, które w niektórych branżach wypierają materiały uznawane za tradycyjne. Czym charakteryzują się elastomery poliuretanowe i jakie jest ich zastosowanie w przemyśle? - W naszym artykule przyjrzymy się elastomerom poliuretanowym od strony technicznej, analizując właściwości konkretnego systemu elastomerowego.
Ogólna charakterystyka elastomerów poliuretanowych
Segmentowa budowa elastomerów poliuretanowych sprawia, że charakteryzują się one zarówno wysoką wytrzymałością, jak i elastycznością. Są odporne na ścieranie i wyróżnia je duża zdolność tłumienia drgań, a także odporność na hydrolizę. Składem chemicznym elastomerów poliuretanowych możemy sterować, manipulować, a co za tym idzie, uzyskiwać materiał potrzebny do określonych zastosowań. Na przykład – bardziej elastyczne elastomery poliuretanowe znalazły zastosowanie w przemyśle obuwniczym (podeszwy do butów), a twarde elastomery poliuretanowe wykorzystywane są w produkcji samochodów (elementy wnętrza auta). Przy wielu zastosowaniach wyjątkowe znaczenie ma twardość materiału, a ta w przypadku elastomerów poliuretanowych może być naprawdę wysoka. Weźmy w dalszej części artykułu pod lupę konkretne rozwiązanie.
Twardość elastomerów poliuretanowych w kontekście zastosowania
Przyglądamy się bliżej produktowi Purex EPI LE. To systemy elastomerowe do odlewania na zimno litych elementów o podwyższonych wymaganiach mechanicznych, jak odbojniki, kratownice, listwy, przy których twardość ma wyjątkowe znaczenie. System elastomerowy firmy POLYCHEM SYSTEMS z Poznania posiada twardość od 30 do 90 ShA. ShA to jednostka w skali twardości Shore’a (0-100 ShA), która służy do wyznaczania twardości materiałów niemetalowych (Shore opracował również skalę do wyznaczania twardości metali). Badania materiałów niemetalowych prowadzone są durometrem – aparatem, który dociska się podstawą do tworzywa minimum 10 mm od krawędzi próbki; z podstawy aparatu wysuwa się tzw. wgłębnik (zazwyczaj igła), który jest wypychany sprężyną. Ustalana jest równowaga między naciskiem sprężyny a reakcją tworzywa – gdy zostaje ona ustalona, wskazówka zatrzymuje się na odpowiednim punkcie stu stopniowej skali Shore’a. Widząc, jak różna może być twardość elastomerów poliuretanowych w jednym systemie, możemy się domyślić, jak szerokie może być zastosowanie tego materiału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana