Ekonomiczne rozsiewanie nawozu. Jak robić to dobrze?
Nawozy organicznie i mineralne są dla roślin uprawnych ważnym źródłem potrzebnych im do wzrostu i rozwoju składników, stanowiąc cenne uzupełnienie dla zawartości odżywczej podłoża. Aby nawóz dobrze spełniał swoją rolę, powinien być dopasowany do odczynu gleby, istotne są też warunki atmosferyczne, przy jakich jest aplikowany, pora roku oraz wykorzystywany sprzęt. Dostępne dziś na rynku rozsiewacze pozwalają na efektywne i ekonomiczne nawożenie.
Wysiew nawozu a wartościowy plon
Jeśli chcemy uzyskać obfity, wartościowy plon, musimy pamiętać o tym, że nawozy muszą być dostarczane we właściwych proporcjach, zgodnie z potrzebami danych gatunków roślin uprawnych. Dobrze jest też uwzględnić wspomniany we wstępie odczyn gleby, dzięki temu unikniemy zaburzenia równowagi środowiska glebowego, wywołanego aplikacją zbyt dużych dawek nawozu. Nadmiar w glebie jednego jej składnika może mieć, niestety, negatywny wpływ na pozostałe, ważne dla wzrostu roślin substancje, i tym samym na wysokość naszych plonów. Nadmiar nawozu skutkuje też często zasoleniem gleby, które powoduje, że roślina ma problem z pobieraniem wody. Jak widać, nawożenie zrównoważone, jeśli chodzi o ilość i jakość dostarczanych składników, ma kluczowe znaczenie dla osiąganych wyników.
O czym pamiętać przy wysiewaniu nawozu?
Kiedy mamy już dobrze dobrane nawozy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Istotne dla wydajności nawożenia mogą być panujące warunki atmosferyczne: należy tu przestrzegać zaleceń producenta, lepiej też unikać rozwiewania nawozu przy dużym wietrze oraz wysokiej wilgotności powietrza. Przy prowadzeniu maszyny do siewu należy zachować stałą, niedużą prędkość i ustalony tor jazdy.
Rozsiewacz nawozu – czy jest niezbędny?
Do aplikacji stałych nawozów do gleby nieocenioną pomocą będzie rozsiewacz. Ze względu na przystępne ceny, wydajność działania i lekkie konstrukcje maszyny te są dziś wykorzystywane w wielu gospodarkach rolnych. Dobrze dobrany do wielkości pola i rodzaju gleby rozsiewacz gwarantuje precyzję i wydajność nawożenia. W tej kategorii maszyn rolniczych bez trudu znajdziemy też uniwersalne rozsiewacze do różnych rodzajów nawozów. Jeśli chodzi o budowę, możemy wyróżnić rozsiewacze tarczowe i pneumatyczne. Te drugie uważane są za lepszy wybór do rozsiewu nawozów granulowanych, gdy zapewniają większą równomierność.
Jak mówi nasz ekspert z firmy HMS Agro Polska, cenionego dystrybutora maszyn rolniczych: korzystanie z zaawansowanego technologicznie modelu rozsiewacza, poza wydajnością działania i dokładnością wysiewu, gwarantuje też dużą, bo około 10-15%, oszczędność nawozu. Dlatego na wielohektarowych gospodarstwach inwestycja w taką maszynę z pewnością szybko się właścicielowi zwróci.
Wyposażenie nowoczesnych rozsiewaczy
Jedną z ciekawszych funkcjonalności, w jakie wyposażone są najnowocześniejsze rozsiewacze, jest system GPS, dzięki któremu można osiągnąć jeszcze większą dokładność wywiewu i dopasowanie nawozu do gleby. GPS pozwala optymalnie rozsiać nawóz na polu, niezależnie od jego kształtu, co z pewnością wpłynie na wysokość plonów. Inny przydatny element wyposażenia rozsiewacza nawozu to waga, dzięki której nie jest już wymagana samodzielna kalibracja maszyny. Wpływ nowych technologii, które już teraz zmieniają oblicze rolnictwa, będzie z pewnością coraz bardziej widoczny również w zakresie rozsiewu nawozów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana