Efekty zaniedbania stóp
Stopy są niezwykle ważną częścią naszego ciała. To one pozwalają nam na utrzymanie równowagi, to one pozwalają nam chodzić i umożliwiają wytrzymywanie tysięcy uderzeń o ziemię w ciągu dnia. Jednak żeby mogły należycie wykonywać swoją pracę musimy o nie dbać i nie dopuszczać do ich zaniedbania. Efekty tego mogą być bowiem bardzo przykre, bolesne i trudne do wyleczenia.
Skłonność do suchości i… potliwości
Na nasze stopy każdego dnia czyha wiele zagrożeń. Żeby dobrze wiedzieć na czym powinna polegać ich pielęgnacja oraz co należy robić, żeby nie dopuszczać do ich zaniedbań, musimy wiedzieć nieco o budowie stopy. Nasze stopy mają dwie bardzo istotne cechy: nie posiadają gruczołów produkujących substancje oleiste oraz posiadają najwięcej w ciele człowieka gruczołów odpowiedzialnych za produkcję potu.
Suche stopy
Z racji pełnionych funkcji skóra na stopach nie posiada gruczołów łojowych, co sprawia że bardzo łatwo może ulegać wysuszeniu i maceracji. Nieprzyjemnym efektem suchej skóry na stopach jest szorstkość i brak elastyczności. Ponadto w łatwy sposób może dochodzić do podrażnień i bolących oraz trudnych do zagojenia pęknięć, zwłaszcza na piętach. Dlatego jeżeli zauważysz że skóra na twoich stopach zaczyna się nadmiernie łuszczyć, pojawiają się dolegliwości bólowe, odczuwasz pieczenie, a gdzieniegdzie pojawiają się fragmenty obumarłego naskórka – jest to znak, że koniecznie powinieneś więcej uwagi poświęcać zabiegom pielęgnacyjnym. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, i regularne wykonywanie prostych zabiegów pielęgnacyjnych z pewnością będzie dużo prostsze i przyjemniejsze, niż późniejsze leczenie skutków powstałych zaniedbań.
Jak tłumaczy nasz rozmówca specjalista z firmy Acerin, która zajmuje się produkcją wielu doskonałych kosmetyków do stóp: Jeżeli zauważymy, że skóra na stopach jest sucha, powinniśmy zacząć ją nawilżać. Uważajmy jednak na to, żeby używać kremów i żeli stworzonych do nawilżania stóp. To nieprawda bowiem, że stopy możemy smarować każdym kosmetykiem. Skóra na stopach jest inaczej zbudowana niż skóra w innych częściach ciała, więc potrzebuje innych preparatów. Działanie preparatów do pielęgnacji stóp polega na nawilżaniu, ale również na natłuszczaniu skóry oraz na zwiększaniu elastyczności naskórka i jego regeneracji.
Nadmierna potliwość
Drugą oznaką niewystarczającej pielęgnacji stóp może być nadmierna potliwość. Na stopach znajduje się ogromna ilość gruczołów produkujących duże ilości potu. Wilgotna skóra na stopach jest bardziej podatna na podrażnienia, ponadto pot jest świetną pożywką dla bakterii. Skutkuje to przykrym zapachem oraz powstawaniu niebezpiecznych i trudnych do wyleczenia chorób grzybiczych skóry i paznokci. Na czym polega pielęgnacja skóry stóp narażonej na nadmierną potliwość? Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym myciu i bardzo dokładnym suszeniu umytych stóp. Higiena w takich sytuacjach jest bardzo ważna. Warto również używać specjalnie dezodorantów do stóp, które wysuszają skórę na stopach, przeciwdziałają nadmiernemu poceniu oraz usuwają przykry zapach. Warto również stosować specjalne kremy, które przeciwdziałają rozwojowi bakterii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana