Działanie systemu rekuperacji. Co warto wiedzieć?
Rekuperacja pozwala dogrzać wnętrze bez wykorzystywania urządzeń i instalacji grzewczych. To ogromna oszczędność energii i pieniędzy, dlatego systemy rekuperacji są obowiązkowe w domach pasywnych. Jak działa rekuperacja i co wchodzi w skład tego układu? Poznaj zasadę działania systemu rekuperacji oraz wszystkie jego zalety – bo nie kończą się one na oszczędnościach!
Czym jest rekuperator?
Rekuperacja pozwala odzyskiwać i wykorzystywać energię, która w tradycyjnym budownictwie była marnotrawiona. Powietrze we wnętrzu ogrzewa się i zanieczyszcza, dlatego stosujemy systemy wentylacji, aby usunąć z domu ogrzane, zawilgocone i „zużyte” powietrze oraz zastąpić je nowym. Pozbywając się go z pomieszczeń, pozbywamy się też energii cieplnej. Rekuperacja pozwala odzyskać ciepło ze zużytego powietrza i wykorzystać ją ponownie do ogrzania wnętrza.
Rekuperator to wymiennik ciepła. Jest on przeznaczony do pracy z instalacją wentylacji mechanicznej – wyjaśnia specjalista z TopAC. – Wentylacja zasysa ciepłe, wilgotne powietrze, a w jego miejsce wtłacza świeże, oczyszczone, ale chłodne. Pomiędzy tymi dwoma strumieniami powietrza umieszcza się rekuperator. Odbiera on ciepło z wykorzystanego powietrza i przekazuje je temu doprowadzanemu do pomieszczeń. Schłodzone zużyte powietrze jest następnie usuwane poza budynkiem.
W ten sposób do wnętrz trafia powietrze nie tylko świeże, ale też ciepłe, co minimalizuje koszty ogrzewania. W domach pasywnych, w których utrata ciepła jest znikoma, system rekuperacji może stanowić jedyne źródło ciepła. Wówczas ogrzewanie domu kosztuje tyle, ile zasilanie wentylacji mechanicznej. Oszczędności są więc oczywiste. Rekuperacja nie tylko minimalizuje koszty ogrzewania obiektu, ale też jest korzystna dla zachowania zasobów planety, ponieważ dzięki niej zużywamy mniej nieodnawialnych źródeł energii. Należy się więc spodziewać, że technologia ta będzie rozwijana.
Inne zalety rekuperacji
Rekuperacja ma więcej mocnych stron. Powietrze, którego dostarcza, jest nie tylko świeże i ciepłe, ale też czyste i zdrowe. Dzieje się tak za sprawą systemu filtrowania, który usuwa nadmiar wilgoci, pyłki, kurz z pobliskiej drogi, owady, zarodniki grzybów, a nawet pewną część bakterii, o ile w urządzeniu zastosuje się filtr ze srebrem przeciwdrobnoustrojowym. Dzięki temu nawet alergicy będą mogli oddychać pełną piersią bez obaw o zdrowie swoich płuc i przykre dolegliwości. Fakt, że rekuperatory dostarczają tak dobrego powietrza, sprzyja także trwałości obiektu budowlanego. Niestraszna mu pleśń, ponieważ wilgotne powietrze jest na bieżąco usuwane, a to z zewnątrz jest optymalnie wilgotne i ogrzane. Choć otwieranie okien i wietrzenie nie jest konieczne w pomieszczeniach z wentylacją wzbogaconą o rekuperację, można to robić bez żadnych obaw. Rekuperacja daje pełną swobodę!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana