Działanie kotłów parowych
Energia cieplna jest nam niezbędna nie tylko do zapewnienia komfortowych warunków bytowych, ale również do przeprowadzania wielu procesów produkcyjnych. Do jej uzyskania wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia – jednym z nich jest kocioł parowy, który znajduje zastosowanie między innymi w branży spożywczej, tekstylnej oraz farmaceutycznej. W jaki sposób działa takie urządzenie?
Mechanizm działania kotła parowego
Zgodnie ze swą nazwą, kocioł parowy działa wykorzystując duże ilości pary wodnej o wysokim ciśnieniu do pozyskania energii cieplnej. Jak to wygląda? Kocioł wyposażony jest w komorę spalania, w którym spalane jest paliwo stałe (np. węgiel, ekogroszek), płynne lub gazowe. W wyniku spalania wytwarza się ciepło, którego nośnikiem są gazy spalinowe. Gazy te służą do ogrzania wody przepływającej przez tzw. powierzchnię ogrzewalną kotła do punktu wrzenia, w którym następuje intensywne wydzielanie się pary wodnej. Uzyskana para jest następnie poddawana procesowi przegrzewania, w wyniku którego wzrasta jej temperatura oraz ciśnienie. Ostatecznie temperatura pary może wynosić od 200 do nawet 650 stopni Celsjusza, zaś ciśnienie – od 1 do 20 MPa. Para o pożądanych parametrach wykorzystywana jest do zasilania odbiorników, takich jak grzejniki wewnątrz pomieszczeń bądź urządzenia przemysłowe i inne. Wysokiej jakości kotły parowe znajdziemy w ofercie firmy Gizex.Gdzie znajdują zastosowanie kotły parowe?
Kotły bazujące na wykorzystaniu pary znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Powszechnie wykorzystują je między innymi przedsiębiorstwa działające w branży spożywczej. Przykładowo w piekarniach używa się ich do zasilenia pieców, w rzeźniach do utylizacji odpadów pochodzenia zwierzęcego, a także w zakładach wytwarzających produkty mleczne oraz żywność dla dzieci. Inną gałęzią gospodarki korzystającą z kotłów jest branża tekstylna – gorąca para służy do zasilania farbiarni, suszarni oraz tkalni. Duże znaczenie kotły mają dla przedsiębiorstw farmaceutycznych – wytwarzana przez nie energia znajduje zastosowanie w produkcji lekarstw i szczepionek oraz w procesach sterylizacji i utylizacji leków, które przekroczyły termin przydatności do użytku. To tylko niektóry z dużych branż bazujących na wykorzystaniu kotłów parowych – mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia stosowane są ponadto w drukarniach, zakładach papierniczych oraz przedsiębiorstwach naftowych i chemicznych. Dodatkowo energia cieplna wykorzystywana jest do ogrzewania dużych obiektów, takich jak hotele czy szpitale.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana