Działalność skupów złomu a ochrona środowiska
Ochrona środowiska naturalnego to temat, który na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nabrał ogromnego znaczenia w dyskursie społecznym. Coraz powszechniej promowane są trendy zmierzające do maksymalnego zredukowania naszego wpływu na degradację przyrody. Jednym z nich jest segregacja oraz recykling odpadów. Istotną rolę w tym procesie odgrywają punkty skupu złomu.
Jak działają skupy złomu?
Skupy złomu to firmy specjalizujące się w odbieraniu oraz odpowiedniej utylizacji różnego rodzaju metali oraz produktów z nich wytwarzanych, między innymi maszyn takich jak samochody, sprzęt elektryczny i elektroniczny, osprzęt elektroinstalacyjny i wiele innych.
- Skupy są otwarte dla każdego klienta, zarówno osób prywatnych jak i przedsiębiorstw, które chcą pozbyć się zalegających odpadów – mówi przedstawiciel firmy R.R.Metall - Za ich dostarczenie klienci otrzymują zapłatę uzależnioną od ich rodzaju oraz masy. W dalszej kolejności pracownicy skupu rozbierają złom na poszczególne elementy i segregują odzyskane surowce, które następnie mogą zostać sprzedane podmiotom wykorzystującym je w produkcji innych wyrobów. Ważne jest, żeby działalność skupu złomu nie stwarzała zagrożenia dla środowiska naturalnego, dlatego do otwarcia takiego punktu konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń.
Skupy a środowisko
Sposobów, w jaki działalność skupów złomu wpływa na środowisko naturalne można wymienić kilka. Między innymi:
- Ograniczenie wielkości wysypisk śmieci - złom, który trafia do skupu nie miesza się z innymi odpadami, lecz trafia z powrotem do cyklu produkcji. Dzięki temu wysypiska stanowią mniejsze obciążenie dla okolicznego ekosystemu.
- Zapobieganie skażeniu gleb i wód – niektóre metale i inne składniki złomu to substancje toksyczne. Jeśli nie zostaną w odpowiedni sposób zutylizowane, mogą przedostawać się do gleb, a z nich do wód gruntowych, powodując ich długotrwałe skażenie, a w dalszej kolejności zatrucie całego łańcucha pokarmowego – roślin, zwierząt roślinożernych, zwierząt mięsożernych, a ostatecznie również ludzi.
- Mniejsza dewastacja środowiska – metale wykorzystywane w produkcji, np. żelazo potrzebne do wytwarzania stali, wydobywane są z kopalni. Proces wydobycie jest bardzo uciążliwy dla środowiska – nie tylko dochodzi wtedy do zrujnowania struktury ziemi, ale również emisji wielu zanieczyszczeń, wynikających choćby ze zużycia energii. Odzyskiwanie surowców wtórnych ze złomu nie powoduje podobnych zniszczeń i pozwala zredukować zapotrzebowanie na materiały pozyskiwane z naturalnych źródeł.
Działalność skupów złomu sprzyja nie tylko środowisku, ale i nam. Dzięki nim możemy w bezpieczny i legalny sposób pozbyć się niepotrzebnych nam gratów, a przy okazji nieco zarobić na ich sprzedaży.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana