Dwutlenek węgla – szerokie spektrum zastosowania
Dwutlenek węgla, czyli CO2 to bezbarwny, bezwonny gaz, który w powietrzu występuje w stężeniu około 0,038%. Powstaje zarówno podczas oddychania, jak i spalania produktów zawierających węgiel, a rośliny przetwarzają go na tlen w procesie fotosyntezy. Wykorzystywany jest w przemyśle, medycynie, biologii, a także sektorze prywatnym. Dowiedz się, w jakim celu.
W jakich branżach wykorzystywany jest dwutlenek węgla?
Dwutlenek węgla, ze względu na szereg swoich właściwości, jest szeroko stosowany w wielu dziedzinach przemysłu. Wśród ich nich można wymienić branże:- spożywczą,
- przeciwpożarową,
- metalurgiczną,
- obróbki CNC,
- transportową,
- farmaceutyczną,
- medyczną,
- piwowarską,
- laboratoryjną,
- rafineryjną.
Z tego powodu w zależności od tego, gdzie będzie on stosowany najczęściej firmy takie jak GAMI Serwis Ppoż oferują dwutlenek węgla techniczny, medyczny i spożywczy.
Dwutlenek węgla spożywczy
Dwutlenek węgla spożywczy wykorzystywany jest między innymi do produkcji napojów gazowanych, a także piwa i wina. Dodatkowo część produktów pakuje się w atmosferze tego gazu. Jest to niezwykle istotny składnik zwłaszcza w magazynach owoców i warzyw. Zwiększenie jego stężenia w pomieszczeniu i obniżenie tlenu, pozwala na zahamowanie procesów życiowych tych produktów, aby nie dojrzały zbyt szybko. Gazy spożywcze wykorzystywane są również w hotelach i restauracjach.
Zastosowanie dwutlenku węgla w medycynie
Dwutlenek węgla wykorzystywany jest także w medycynie tradycyjnej oraz estetycznej, a także rehabilitacji. Jednym z najpopularniejszych zabiegów, w którym się go stosuje, jest karboksyterapia. Ma ona pozytywne działanie na wiele problemów skórnych takich jak cellulit, nadmierna tkanka tłuszczowa, worki pod oczami czy rozstępy, a także blizny.
Za pomocą CO2 można też leczyć rany. Wówczas podskórnie podaje się go pacjentowi tak, aby wpłynął na mikrokrążenie i utlenienie tkanek. Dodatkowo niektóre ośrodki lecznicze podczas zabiegu angioplastyki balonowej zamiast kontrastu podają pacjentom dwutlenek węgla.
W jakim celu wykorzystuje się techniczny dwutlenek węgla?
Techniczny dwutlenek węgla wykorzystywany jest m.in. w spawalnictwie jako gaz osłonowy w metodzie MAG. Jego zadaniem jest chłodzenie uchwytu spawalniczego i ochrona urządzenia przed przegrzaniem. Występuje również jako czynnik roboczy w instalacjach gaśniczych i śniegowych, a także układach chłodniczych i klimatyzacjach. Bardzo często w laboratoriach stosowany jest pod postacią suchego lodu do tworzenia mieszanin oziębiających i czyszczenia powierzchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana