Donice betonowe jako elementy architektury miejskiej
Niemal w każdym mieście dąży się do tego, aby było w nim jak najwięcej zieleni. Mowa tu zarówno o rozległych trawnikach, drzewach i krzewach, jak i o kwiatach. W miejskiej przestrzeni rośliny muszą mieć dobrą i stabilną ochronę przed przechodniami, ale też niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ogromnym powodzeniem cieszą się betonowe donice– nie tylko są bardzo trwałe, ale również estetyczne.
Dlaczego donice wykonane z betonu dobrze sprawdzą się w przestrzeni miejskiej?
Najbardziej istotnym aspektem jest to, że wspomniane donice są bardzo ciężkie i twarde, a co za tym idzie– odporne. Silnie wiejący wiatr nie przewróci takiej dekoracji, a padający deszcz nie spowoduje jej przemoknięcia. Jak mówi ekspert z firmy Asklepios, donice sprawdzą się również w przypadku ewentualnej próby kradzieży. Po prostu potrzeba jest mnóstwo siły fizycznej, aby ją podnieść i gdziekolwiek przenieść. Dla aranżacji architektury miejskiej niezwykle ważna jest także estetyka. Powinno wybierać się takie materiały wykończeniowe, które z założenia będą uniwersalne, a zarazem dość naturalne, a taki właśnie jest beton. Wynika z tego, że można umieścić je w parkach, na placach zabaw, ale także przed galerią handlową. Warte uwagi jest też to, że takie donice nie kumulują w swoim wnętrzu ciepła, dzięki czemu umieszczone w nich rośliny nie ulegną przegrzaniu, co mogłoby zaburzać ich prawidłowy rozwój.
Jakie wyróżniamy rodzaje betonowych donic?
Najważniejszym kryterium, według którego dzieli się donice wykonane z betonu, jest ich kształt i wielkość. Jest to uzależnione nie tylko od upodobań danego klienta, ale przede wszystkim od typu roślin, które mają być posadzone w donicy. Niskie, prostokątne lub kwadratowe osłony będą odpowiednie dla kwiatów, które nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego (kaktusy, rośliny sezonowe). Duże, głębokie i okrągłe donice okażą się niezbędne dla większych roślin, takich jak iglaki, a nawet palmy. Ogólna zasada mówi o tym, aby zawsze wybierać taką osłonę, której wielkość stanowi 1/3 wysokości całej rośliny. Dzięki temu jej korzenie będą miały odpowiednią ilość miejsca, aby swobodnie się rozrastać. Aby donice jak najlepiej komponowały się ze swoim otoczeniem, warto zastanowić się też nad ich kolorem. Większość tradycyjnych donic ma szare, naturalne zabarwienie. Jednakże najlepsi producenci coraz częściej oferują takie osłony, które zawierają elementy stalowe czy też dekoracje wykonane z innych metali. Dużą popularnością cieszą się również donice barwione, takie jak chociażby grafitowe, białe lub czarne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana