Dobre sukno jako kluczowy element stołu bilardowego
Osobom, które grywają w bilard jedynie okazjonalnie, może się wydawać, że rodzaj stołu, a w szczególności pokrywającego go sukna nie ma dużego znaczenia. Jeśli jednak planujesz zakup stołu bilardowego lub chcesz zająć się tą grą w profesjonalny sposób, zwróć uwagę na wszelkie detale związane z wyposażeniem stanowiska. Rodzaj materiału, po którym będą poruszały się bile, ma kluczowe znaczenie dla komfortu rozgrywek.
Sukno bilardowe dobrej jakości – czyli jakie?
Każdy, kto grywa w bilard profesjonalnie, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest jakość stołu oraz akcesoriów wykorzystywanych podczas rozgrywek. Bardzo duże znaczenie ma sukno, którym stanowisko do gry zostało pokryte. To od niego zależy, w jaki sposób będą zachowywały się bile, a także to, czy będą przemieszczać się w sposób przewidywalny dla graczy.
Słaba jakość sukna sprawia, że bile mogą poruszać się w sposób losowy, niezależny od umiejętności uczestników, a to znacznie obniża komfort gry – podkreśla pracownik firmy Raczkiewicz.
Jakie zatem powinno być dobre sukno na stół bilardowy? Przede wszystkim muszą w nim zostać zachowane idealne proporcje surowców. Ze 100 % wełny wytwarza się sukno do snookera. Aby wzmocnić właściwości splotu, do wełny dodaje się poliester lub nylon. Niestety są to tworzywa podatne na przypalenia. Zbyt duża domieszka sztucznego włókna sprawia, że sukno pod wpływem temperatury wytwarzanej przez bile może pokryć się nieestetycznymi białymi kropkami. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwe dobranie proporcji surowców.
Istotna jest także gramatura sukna, które może być cieńsze lub grubsze. Optymalna wartość wskazywana przez specjalistów to około 410 g/m2 lub inaczej około 650 g/mb. Grubość materiału zależy od przeznaczenia stołu i warunków rozgrywek. Cieńsze, a jednocześnie szybsze stosuje się na zawodach najwyżej rangi. Te grubsze i bardziej wytrzymałe stosowane są natomiast w klubach. Sukna bilardowe cienkie i grubsze, jak i te pośrednie, naciąga się na tyle mocno, aby nie tworzyły się żadne fałdy. Ewentualne wgniecenia w suknie powstają zazwyczaj od stawiania bili w tym samym miejscu, dotyczy to głównie gry w poola i wynika w dużej mierze z nieznajomości przepisów gry.
Sukna turniejowe i rekreacyjne
Jak wspomniano, rodzaj sukna bilardowego warto dobierać do specyficznego zastosowania. Inny materiał sprawdzi się w użytku hobbistycznym, innego natomiast wymaga gra turniejowa. Sukno profesjonalne pozwala na większą kontrolę zagrań oraz sprzyja wykonywaniu rotacji. Profesjonalni gracze mają dzięki temu pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób bila będzie się poruszać. Taki materiał jednak szybciej się zużywa i jest droższy, warto zatem stosować go jedynie tam, gdzie naprawdę jest taka potrzeba.
Sukno rekreacyjne jest bardziej wytrzymałe i polecane dla amatorskich graczy. W zupełności wystarczy, aby przeprowadzić pasjonujące rozgrywki hobbistyczne. Plusem tego typu sukna jest także niższa cena.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana