Dobór wyłazu dachowego. Na co zwrócić uwagę?
Wyłaz dachowy to ogólnie przyjęta nazwa wyjścia na dach. Zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym wyłaz dachowy musi być zaprojektowany w przypadku każdego budynku o przynajmniej dwóch kondygnacjach – dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i budynków o innym przeznaczeniu. Wyłaz musi być zaprojektowany, skonstruowany i zamontowany w taki sposób, by wychodząc przez niego, można było w bezpieczny sposób wykonać niezbędne prace konserwacyjne, czy naprawcze.
W jakim celu montujemy wyłaz dachowy?
Teoretycznie na każdy dach możemy się dostać z zewnątrz, z drabiny lub wysięgnika, jednak zgodnie ze sztuką budowlaną w większości budynków odpowiednie zaprojektowanie i montaż wyłazu dachowego są niezbędne. Wyjścia na dach są związane nie tylko z pracami nad czyszczeniem przewodów kominowych i innymi pracami kominiarskimi. Na dach wychodzimy też w celu przeprowadzania niezbędnych przeglądów, napraw poszycia lub prac instalacyjnych. W domach jednorodzinnych wyłazy dachowe znajdują się zwykle na mieszkalnych poddaszach, w większych budynkach – na klatkach schodowych.
Lokalizacja wyłazu i charakterystyka pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował, ma oczywiście znaczenie przy wyborze. Na mieszkalnym poddaszu chętnie wybieramy wyłazy dachowe, które doświetlają pomieszczenia
– mówi nam fachowiec z firmy "GULAJSKI" Rafał Gulajski z centralą na Śląsku w Kopienicy koło Gliwic.
Wymiary i konstrukcja wyłazu dachowego
Przy wyborze wyłazu dachowego musimy zwrócić uwagę na to, czy ma on odpowiednie wymiary. Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. światło przejścia wyłazu dachowego musi mieć minimum 80 x 80 cm. Nasza główna wskazówka: przy wyborze wyłazu dachowego koniecznie zdecydujmy się na produkt z odpowiednimi certyfikatami i atestami. Od czołowego producenta wyłazów dachowych bez problemu zamówimy wyłaz na strych w dowolnym rozmiarze. Przyglądając się wyłazom dachowym z funkcją oddymiania z oferty naszych fachowców, widzimy stosunkowo prostą konstrukcję – co jest jej zaletą. Zaznaczmy jednak, że nie brakuje tu istotnych detali, jak sprężyny gazowe, które zapewniają sprawne otwieranie i zamykanie wyłazu bez użycia dużej siły. Pokrycie wyłazu to zazwyczaj akrylowa kopuła, poliwęglanowa płyta wielokomorowa lub kopuła z litego poliwęglanu. Rama zawiasowa z uszczelką jest wykonana z profili aluminiowych lub PVC. Dostępna jest wersja ze specjalnym ociepleniem. Podstawa konstrukcji jest wykonana ze stalowej blachy ocynkowanej, która jest przystosowana do ocieplenia od zewnątrz lub z laminatu poliestrowego, ocieplona fabrycznie. Klamki z zamknięciem na klucz wyposażone w hali zaczepowe mocowane do podstawy zapewniają szczelność przy zamknięciu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana