Dobór materiałów do trumny. Rodzaje drewna
Zwyczaj grzebania zmarłych w trumnach dziś zdaje nam się oczywisty, jednak jeszcze pod koniec XIX wieku, osoby mniej zamożne, przed złożeniem do grobu owijano jedynie w całun. Pojawienie się pierwszych trumien w Polsce należy łączyć z czasami Średniowiecza, chociaż początkowo przeznaczone były one wyłącznie dla władców.
Współcześnie trumną nazywamy przeważnie drewnianą lub metalową skrzynię, służącą do pochówku. Zazwyczaj od wewnątrz trumny wykładane są dodatkowo tkaninami i koronkami – opowiada nasz rozmówca z Zakładu Pogrzebowego Vektor. Najczęściej wykorzystywanym materiałem w produkcji trumien jest drewno.
Trumny drewniane
Zgodnie z naszą tradycją, nieboszczykowi powinniśmy zapewnić trumnę z jak najlepszego i najtrwalszego drewna. Właśnie z tego względu, spośród krajowych gatunków drewna, za najwłaściwsze na trumnę uchodzi drewno dębowe.
Zdecydowanie częściej rodziny zmarłych decydują się jednak na zakup trumny sosnowej. Choć jest to drewno delikatniejsze, przekonuje pięknym, jasnym kolorem. Dodatkową zaletą drewna sosnowego jest dość łatwa obróbka, co umożliwia nadawanie trumnie ciekawszych kształtów.
Trumny z drewna krajowego i zagranicznego
Inne polskie gatunki drzew wykorzystywanych w stolarce trumiennej to m.in. buk, orzech i olcha, ale również topola, brzoza i świerk. Zdecydowanie droższe są trumny z drewna zagranicznego, zwykle z hebanu lub palisandru.
Trumny metalowe
Metalowe, bogato dekorowane trumny były charakterystyczne dla XVII wieku. Obecnie nie budzą tak dużego zainteresowania i sięga się po nie przede wszystkim w razie konieczności międzynarodowego transportu zwłok – metalowa trumna jest wtedy koniecznością.
Trumny kremacyjne
Do pochówku kremacyjnego niezbędna jest zupełnie inna trumna. Ponieważ muszą one ulegać całkowitemu spopieleniu, często wykonuje się je nie z drewna, ale ze specjalnego kartonu – tłumaczy specjalista z Zakładu Pogrzebowego Vektor. Trumny kremacyjne są proste i skromne.
Wybór właściwej trumny w tak trudnym momencie, jakim jest śmierć bliskiej osoby, może okazać się skomplikowany. Warto wtedy zwrócić się z prośbą o pomoc do pracownika zakładu pogrzebowego, który będzie umiał służyć radą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana