Do czego służą pupilometry?
Aby odpowiednio dobrać okulary korekcyjne, należy najpierw znać szerokość rozstawu źrenic. Pomiaru można dokonać na kilka sposobów, jednak obecnie najpopularniejszą metodą jest skorzystanie ze specjalistycznego urządzenia. Pupilometr dokładnie określi odległość pomiędzy źrenicami, co pozwoli m.in. dobrać korekcję do bliży, jak i do dali. Jak wygląda pomiar z użyciem pupilometru? Dowiedz się, czemu jest to przydatne narzędzie w gabinecie okulisty lub u optyka.
Co to jest pupilometr i jak działa?
Pupilometr to urządzenie, które umożliwia pomiar rozstawu źrenic, określany jako tzw. PD (z ang. Pupillary Distance). Uzyskana wartość mierzona jest między środkami źrenic oczu i u dorosłych wynosi ok. 54-74 mm, a u dzieci ok. 42-54 mm. Najczęściej PD sprawdza się podczas badania wzroku, a jego wynik zapisywany jest przez specjalistę na recepcie zlecającej wykonanie okularów korekcyjnych. Wykonanie pomiaru zależne jest od stosowanego urządzenia – na rynku dostępne są pupilometry manualne i automatyczne. W przypadku korzystania z urządzenia ręcznego, pomiar wymaga większej precyzji i trwa dłużej. Sprzęt kształtem przypomina linijkę, na której występują nacięcia, ułatwiające dokładniejszy odczyt wyniku. Obecnie, okulista stosuje z reguły automatyczny pupilometr, który działa znacznie szybciej i jest łatwiejszy w obsłudze. Wystarczy przyłożyć urządzenie do czoła (wykorzystuje się do tego specjalną podpórkę) i po uruchomieniu go można automatycznie otrzymać:
- wartość PD,
- odległość pomiaru,
- tryb pomiaru – PD dla obu oczu oraz dla każdego z nich osobno.
Jakie zalety ma stosowanie pupilometru?
Pupilometr to urządzenie, które umożliwia pomiar źrenic, przez co uzyskany wynik sprawdza się idealnie podczas doboru okularów korekcyjnych. To właśnie dzięki wartości PD, wybrana korekcja będzie ściśle dopasowana do potrzeb osoby noszącej okulary i tym samym, leczenie będzie skuteczne.
Warto jednak podkreślić, że pupilometr to też urządzenie, które może wykryć wszelkie nieprawidłowości źrenic. Warto zatem regularnie odwiedzać okulistę, który w porę może zdiagnozować zaburzenia – podkreśla specjalista z firmy Poland Optical z Cieszyna.
Najczęściej wykrywana jest anizokoria, czyli różnica pomiędzy średnicami źrenic. Okulista może także stwierdzić schorzenia takie jak zespół Hornera, szeroką źrenicę Adiego, jaskrę, guzy, nowotwory itd. Warto również podkreślić, że leczenie zaburzeń źrenicznych jest ściśle związane z wykrytymi stanami patologicznymi, których zmiany w źrenicy są zwykle objawem towarzyszącym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana