Do czego służą piaski hamulcowe?
Piasek to surowiec w pełni naturalny, łatwo dostępny i tani, który charakteryzuje się dużą twardością. Dzięki temu jest powszechnie używany w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym oraz drogowym. Dodatkowo występuje w wielu gatunkach, a pewne z nich są wykorzystywane do bardzo specjalistycznych zadań. Tak jest w przypadku piasku hamulcowego. Sprawdźmy zatem, czym jest piasek hamulcowy i gdzie znajduje zastosowanie?
Do czego jest używany piasek hamulcowy?
Jak już sama nazwa wskazuje, piasek hamulcowy to materiał używany jako środek wspomagający hamowanie. Stosowany jest w szeroko pojętym transporcie szynowym. Wykorzystuje się go w piasecznicach tramwajowych, jak też kolejowych. Urządzenia te sypiąc piasek na szyny, ułatwiają bezpieczne i sprawne zatrzymanie pojazdów szynowych. Jest to szczególnie ważne w porze jesienno-wiosennej, gdy warunki pogodowe np. duża wilgotność powietrza lub intensywne opady deszczu mogą zmniejszyć przyczepność kół do szyn. To z kolei może prowadzić do wydłużenia drogi hamowania i negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo podróżujących.
Jednym z czołowych dostawców piasku hamulcowego jest kopalnia surowców mineralnych ZAS-BUD, która oferuje piaski hamulcowe w różnych wariantach, dostosowane nie tylko do ciężkiego transportu kolejowego, ale też lżejszych składów tramwajowych. Warto wspomnieć, że piasek hamulcowy usprawnia nie tylko zatrzymanie, ale także ruszanie, szczególnie gdy tory są pokryte mokrymi, śliskimi liśćmi, mogącymi powodować buksowanie kół na szynach.
Jakie parametry powinien spełniać piasek hamulcowy?
Aby piasek hamulcowy spełnił swoje zadanie, musi posiadać odpowiednie parametry techniczne i fizyczne. Pierwszy z nich to właściwa twardość piasku, mierzona przy pomocy skali Mohsa. Optymalna twardość piasku hamulcowego to 7 stopni. Drugim kluczowym parametrem jest zawartość krzemu. Im jest ona wyższa, tym lepszy surowiec otrzymujemy, gdyż to właśnie krzem odpowiada za własności cierne piasku hamulcowego.
Kolejnym ważnym parametrem, jaki powinien posiadać dobrej jakości piasek hamulcowy, jest jego czystość. W surowcu przeznaczonym do piasecznic kolejowych i tramwajowych nie może być żadnych zanieczyszczeń, zwłaszcza pochodzenia gliniastego, ponieważ obniżają one właściwości cierne piasku, tym samym zmniejszając jego skuteczność roboczą. Na efektywność piasków hamulcowych wpływa także stopień jego wysuszenia. Powinien on być na tyle wysoki, aby piasek bez problemu przechodził przez dysze systemów piaskowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana