Dlaczego niemowlęta lubią bawić się grzechotkami?
Jedną z klasycznych zabawek dla niemowląt jest grzechotka. Bez wątpienia w trakcie kompletowania wyprawki dla dziecka, nie można o niej zapomnieć. Dlaczego? Ponieważ znacząco przyczynia się do prawidłowego rozwoju malucha. Jakie korzyści niesie ze sobą zabawa grzechotkami oraz kiedy najlepiej wręczyć niemowlęciu pierwszą taką zabawkę? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu.
Co sprawia, że niemowlęta lubią grzechotki?
Grzechotka jest zabawką, która sprawdza się od wielu lat i nie traci na popularności. Nic dziwnego, ponieważ niemowlęta wciąż są nimi zafascynowane. Zabawka nie tylko służy rozrywce, ale również wpływa na lepszy rozwój niemowlęcia, ponieważ może pełnić wiele różnych funkcji. Producenci grzechotek dla dzieci zadbali, by były nie tylko zabawkami generującymi rozmaite dźwięki, ale też gryzakami czy elementami uzupełniającymi maty edukacyjne.
Na rynku dostępne są różne modele grzechotek wykonane z miękkich, a także szeleszczących materiałów, których dźwięk uspokaja malucha, a jednocześnie zachęca do ściskania i potrząsania, co ma znaczący wpływ na rozwój motoryki. Natomiast grzechotki będące również gryzakami doskonale sprawdzają się w okresie tzw. ząbkowania. Bezpieczne i wielofunkcyjne zabawki dla niemowląt można znaleźć w sklepie internetowym Leonkowo z artykułami dla dzieci i ich mam.
Jak grzechotki wpływają na rozwój dziecka?
W początkowym etapie rozwoju dziecka rodzice często stawiają lub trzymają grzechotki w polu widzenia niemowlaka, by zachęcić go do nauki obserwacji. Potrząsanie grzechotką skupia uwagę dziecka, co wpływa pozytywnie na koncentrację, ale nie tylko. Grzechotka generuje różnego rodzaju dźwięki zachęcające dziecko do odkrywania najbliższego otoczenia, dzięki czemu maluch ćwiczy pamięć i uczy się rozpoznawać dźwięki.
Oprócz wpływu na rozwój koordynacji słuchowo-wzrokowej, grzechotki wspomagają nabywanie umiejętności motorycznych. Niemowlę uczy się chwytać i potrząsać zabawką najczęściej w okolicy 3 lub 4 miesiąca życia. Znaczącą rolę odgrywa także zróżnicowana powierzchnia grzechotki oraz jej elementy, które może skręcać, obracać lub przesuwać. Dziecko uczy się rozpoznawać kształty, wielkość czy fakturę, co przyczynia się do rozwoju zmysłu dotyku. Nabywane są również zdolności rozumienia zjawisk przyczynowo-skutkowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana