Dlaczego ekogroszek się spieka?
Do ocieplania domów bardzo często stosuje się ekogroszek. Używanie węgla z początku może okazać się problematyczne. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego surowca, który powinien odznaczać się wysoką jakością. Przestrzeganie zasad producenta w kontekście dobrze ustawionego pieca – to podstawa. Najczęstszym problemem jest tzw. żużlowanie. Sprawdź, dlaczego ekogroszek się spieka.
Na czym polega spiekanie ekogroszku?
Żużlowanie to dokładniej powstawanie spieków w ekogroszku. Natomiast spieki to nic innego, jak niewypalony surowiec. Dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje:
- koksowe,
- żużlowe.
Powodem powstawania spieków w ekogroszku jest przede wszystkim zbyt wysoka temperatura pieca. Twarde bryły koksowe tworzą się w momencie odgazowania węgla. Jednak nie są one uciążliwe i bez problemu można się ich pozbyć. Spieki żużlowe z kolei dotyczą nie tyle samego produktu grzewczego, jak jego pozostałości – popiołu. To właśnie proch zmienia się w mocne skały, które trudno jest usunąć. Spiekanie ekogroszku to uciążliwe zjawisko dla użytkowników pieców. Aby uniknąć żużlowania, zaleca się stosowanie wyłącznie wysokiej jakości produktów grzewczych.
Spieki w ekogroszku – w jaki sposób powstają?
Spieki w ekogroszku powstają wskutek niedopalenia surowca. Wówczas węgiel się skleja i żużluje. Takie zjawisko można zaobserwować, gdy:
- w piecu panuje zbyt wysoka temperatura,
- popiół spieka się w zbyt wysokiej temperaturze.
W obu przypadkach popiół zmienia się w tzw. spieki żużlowe. Jednak defekty na opale pojawiają się również, gdy deflektor znajduje się blisko paleniska. Nie może być on bowiem umieszczony zbyt nisko. W przeciwnym razie temperatura kotła będzie błyskawicznie rosła, co doprowadzi do szybkiego spalania popiołu i żużlowania ekogroszku. Wyjściem z tej sytuacji może być zmiana lokalizacji deflektora. Dzięki temu uniknie się nadmiernych strat energii.
Spieki w ekogroszku – jak ich uniknąć?
Problemów związanych z żużlowaniem ekogroszku można uniknąć, stosując się do kilku zasad. Należy:
- ustawić piec zgodnie z zaleceniami producenta,
- używać tylko i wyłącznie produktów wysokiej jakości – charakteryzują się one niskim wskaźnikiem spiekalności (najlepsze są te oznaczone od 0 do 10).
Przy zakupie ekogroszku, warto zwrócić uwagę na niską spiekalność, ale też na temperaturę topnienia popiołu. Należy unikać produktów, na których opakowaniu nie ma wzmianki na temat spiekalności. Firma UHIE Marcin Radecki dystrybuuje opał najwyższej klasy, dzięki czemu klient ma pewność co do jakości towaru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana