Dlaczego coraz więcej deweloperów stawia na budownictwo modułowe?
Energooszczędne, trwałe i komfortowe domy modułowe od dawna powstają na zachodzie Europy oraz w krajach skandynawskich i Stanach Zjednoczonych. Obecnie technologia zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Przy użyciu nowoczesnych maszyn w zakładach produkcyjnych powstają najwyższej jakości prefabrykaty, które pozwalają na zrealizowanie niemal każdej wizji architektonicznej.
Wpływ ekologii na wzrost popularności budownictwa modułowego
Deweloperzy zauważają, że na wzrost popularności budownictwa modułowego wpływa to, że coraz większa liczba Polaków szuka technologii zmniejszających zużycie energii. Obiekty prefabrykowane są tanie w eksploatacji, ponieważ ich komponenty są bardzo dobrze ocieplone i pozbawione mostków termicznych. Dzięki temu ściany zatrzymują ciepło w wewnątrz pomieszczeń. Ponadto w domkach wykorzystuje się ekologiczne instalacje grzewcze, np. pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne. Istotne jest również to, że produkcja prefabrykatów do budowy domów modułowych emituje dużo mniej dwutlenku węgla niż wytwarzanie materiałów budowlanych na potrzeby technologii tradycyjnej. Moduły powstają w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu można dokładnie zmierzyć ilość potrzebnej do zużycia energii i surowców. Ponadto w trakcie montażu segmentów na działce powstaje niewielka liczba odpadów, co ogranicza ilość nie recyklingowalnych tworzyw na wysypiskach śmieci, które zanieczyszczają środowisko naturalne.
Przewidywalność kosztów i szybkość budowy domów modułowych
Domy modułowe powstają znacznie szybciej od murowanych. Prefabrykacja skraca czas budowy nawet o połowę, co przynosi znaczne oszczędności oraz przyśpiesza komercjalizację inwestycji. To duża zaleta zarówno dla dewelopera, jak i dla klienta końcowego, który nie musi długo czekać na otrzymanie kluczy do nieruchomości. Z punktu widzenia nabywcy bardzo ważne jest to, że nie musi martwić się o wzrost kosztów inwestycji w trakcie budowy. Ponadto wybierając dom modułowy, nie trzeba martwić się o wzrost kosztów inwestycji. Firma deweloperska Lokaty Budowlane oferuje obiekty prefabrykowane, których cena jest znana z góry i nie zmienia się w trakcie obowiązywania umowy. Natomiast budowa domu murowanego wiąże się z ryzykiem wzrostu cen materiałów budowlanych. Zwłaszcza wtedy, gdy rynek zmaga się z wysoką inflacją, ostateczne koszty budowy okazują się znacznie wyższe niż te, które zakładał pierwotny kosztorys.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana