Dieta dla zwierząt z zapaleniem trzustki - jak dobrać odpowiednią karmę?
Trzustka to jeden z najważniejszych narządów układu pokarmowego. Pełni ona dwie podstawowe funkcje: dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie oraz produkuje hormony mające na celu wyregulowanie poziomu glukozy we krwi. Choroby trzustki są dość trudne do wykrycia na początkowych etapach. Jak powinna wyglądać dieta u chorego zwierzęcia?
Jakie są przyczyny zapalenia trzustki u zwierząt?
Istnieje wiele przyczyn zapalenia trzustki. Źródłem schorzeń może być dieta wysokotłuszczowa i błędne żywienie, a także otyłość i bardzo niska aktywność fizyczna. W dalszej kolejności wyszczególniamy zatrucia organizmu (np. toksynami), choroby pasożytnicze, uszkodzenia mechaniczne, choroby hormonalne (np. niedoczynność tarczycy) oraz predyspozycje genetyczne.
Jak powinna wyglądać dieta psa chorującego na zapalenie trzustki?
Dieta psa cierpiącego na zapalenie trzustki musi być niskotłuszczowa. Dzięki temu narząd nie będzie nadmiernie obciążony i łatwiej mu będzie się zregenerować. Należy unikać smaczków i przekąsek (zwłaszcza z niesprawdzonego źródła lub o niewiadomym składzie), resztek ludzkich posiłków, potraw przygotowywanych na oleju, zepsutego jedzenia i mieszanek z podwyższoną zawartością białka.
Jeśli pies jest karmiony przez więcej niż jedną osobę, uprzedź innych domowników o zakazanych produktach. W przeciwnym razie objawy choroby ulegną zaostrzeniu, co doprowadzi do całkowitego uszkodzenia trzustki lub innych poważnych problemów zdrowotnych. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który doradzi, jaką karmę dla psa warto wybrać, aby pomóc pupilowi w dojściu do pełni sił.
Jak karmić psa chorego na zapalenie trzustki?
Jak podkreślają eksperci ze sklepu zoologicznego online Akacjowawet.pl, dieta trzustkowa to precyzyjnie zaplanowany jadłospis składający się z lekkostrawnej karmy o najwyższej jakości. Należy wprowadzić dietę niskotłuszczową, warto również rozpocząć suplementowanie kwasów Omega-3 – oczywiście w oparciu o wytyczne lekarza. Kwasy tłuszczowe wspierają normalizację poziomów lipidów we krwi. Zaleca się także podawanie mniejszych posiłków, ale za to w większej ilości, aby zminimalizować zjawisko tzw. stresu trzustki, czyli nadmiernego obciążenia tego narządu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana