Dekontaminacja felg. Charakterystyka procesu
Estetyczny wygląd samochodu stanowi wizytówkę każdego kierowcy. Z tego powodu ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać. Jednym z największych utrapień właścicieli aut są zanieczyszczenia na felgach. Powstają podczas codziennej jazdy i hamowania, a pochodzą głównie z nawierzchni drogowej. Aby pozbyć się zanieczyszczeń z felg, konieczna okazuje się dekontaminacja. Podpowiadamy, czym tak naprawdę jest i na czym polega ten proces.
Czym charakteryzuje się proces dekontaminacji?
Według definicji dekontaminacja oznacza szeroko pojęty proces usuwania zanieczyszczeń. W przypadku felg najczęściej chodzi o pozbycie się czarnych plamek, które powstają podczas hamowania. W tym czasie dochodzi do tarcia pomiędzy tarczami a klockami hamulcowymi, co generuje odpryskiwanie metalicznych drobinek. Te osadzają się właśnie na powierzchni felg, a ich usunięcie jest dość trudne i czasochłonne. Odpryski nie tylko sprawiają, że felga wygląda nieestetycznie, ale również wnikają w lakier, co w konsekwencji je niszczy.
Dekontaminacja felg nazywana jest także czerwoną felgą, ze względu na stosowane preparaty i końcowy efekt. Do oczyszczania ich powierzchni służą deironizery. Przeznaczone są zarówno do felg aluminiowych, jak i stalowych oraz chromowanych.
W jaki sposób przeprowadza się dekontaminację felg?
Specjaliści z firmy DEEP SHINE Detailing wyjaśniają:
Nowoczesne preparaty do dekontaminacji są całkowicie bezpieczne dla felg dzięki temu, że nie zawierają żadnych substancji żrących, czyli kwasów. Mają żelową konsystencję, która nie spływa z powierzchni, a skład znakomicie radzi sobie nawet z licznymi odpryskami.
Przed przystąpieniem do właściwej dekontaminacji felg należy dokładnie je oczyścić, tak jak w przypadku karoserii. Ważne jest, aby usunąć z nich wierzchni brud i osady, które wynikają z codziennej jazdy. Używa się w tym celu wody, delikatnego szamponu oraz miękkiej gąbki.
Kolejnym krokiem jest spryskanie powierzchni felgi preparatem do dekontaminacji. Do trudno dostępnych miejsc warto użyć pędzelka z długim i miękkim włosiem. Środek czyszczący już po chwili wchodzi w reakcję z drobinami metali, a następnie je rozpuszcza. Jest to ogromny atut nowoczesnych produktów, które nie usuwają zanieczyszczeń na siłę. Popularne preparaty po wejściu w reakcję zabarwiają się na czerwono, dzięki czemu można rozpoznać, że dekontaminacja jest skuteczna. Po zakończeniu prac należy dokładnie spłukać powierzchnię felg silnym strumieniem wody.
Po oczyszczeniu felg warto zabezpieczyć je przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jednym z lepszych sposobów jest użycie preparatu nazywanego potocznie zbroją, dostępną w dobrych salonach detailingu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana