Defekt oka. Dlaczego warto robić badanie wzroku?
Wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem, ponieważ większość bodźców z otoczenia trafia do mózgu właśnie za jego pośrednictwem. Z kolei oko jest bardzo wrażliwym i delikatnym narządem, który bardzo łatwo uszkodzić i, niestety, jego możliwości znacznie słabną z upływem czasu.
Wady wzroku mogą pojawić się na różnych etapach życia, przy czym na największe ryzyko ich wystąpienia narażone są dzieci i osoby starsze – mówi nasza rozmówczyni z Galerii Zdrowia Medica. Co więcej, obecnie wzrok musi stawiać czoło nowym wyzwaniom, które stawia przed nim praca biurowa oraz wydłużanie się czasu, jaki poświęcamy na korzystanie z monitorów i wyświetlaczy urządzeń elektronicznych.
Po co badać wzrok?
Poddawanie się regularnym badaniom kontrolnym u okulisty pomoże nam odpowiednio szybko zareagować w razie pojawienia się jakichkolwiek zagrożeń dla naszego widzenia. Dobrym, choć smutnym przykładem konieczności okresowych badań wzroku są przypadki jaskry, która bez wprowadzenia odpowiedniej terapii może prowadzić do całkowitej ślepoty.
Pomiar ciśnienia w gałce ocznej
Podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce jaskry jest pomiar ciśnienia wodnistej cieczy wypełniającej gałkę oczną. Najczęściej badanie to wykonuje się przy użyciu tonometru, który wyrzuca na oko porcję powietrza i bada stopień uzyskanego odkształcenia. Badanie ciśnienia w gałce ocznej obowiązkowo powinny wykonywać osoby po ukończeniu 40. roku życia, ponieważ właśnie wtedy drastycznie wzrasta ryzyko zachorowania na jaskrę.
Badanie dna oka
To badanie koncentruje się na dokładnej ocenie struktur wewnątrz gałki ocznej, siatkówki oraz naczyń krwionośnych zaopatrujących narząd w niezbędne składniki odżywcze. Badaniu powinny poddać się wszystkie osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, cukrzycą i chorób neurologicznych.
Jest też konieczne, jeśli zauważymy u siebie ubytki w polu widzenia, zaburzenia w postrzeganiu kolorów, czy gwałtowne osłabienie ostrości widzenia. Standardowo wykonywane jest też u osób postrzegających zniekształcony obraz, różnice w obrazie postrzeganym przez lewe i prawe oko, pogorszenie jakości obrazu z jednej strony, czy pojawienie się czarnych punktów lub przeciwnie – rozbłysków światła na oglądanych obiektach – wymienia ekspert z Poradni Okulistycznej Medica.
Artykuł omawia tylko 2 wybrane badania spośród licznych możliwości diagnostyki okulistycznej. Należy pamiętać, że już od najmłodszych lat należy poddawać dzieci badaniom ostrości wzroku oraz badaniom pola widzenia, aby dostarczyć im wszelkich możliwości do zdrowego i prawidłowego rozwoju.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana