Czym zajmuje się patomorfolog?
Patomorfolog zazwyczaj wkracza tam, gdzie standardowo wykonywane badania nie są jednoznaczne i konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy. Lekarz ten potwierdza lub wyklucza występowanie podejrzewanej choroby oraz określa jej stadium. Dzięki pracy patomorfologów możemy także dowiedzieć się, jakie istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia danej choroby.
Patomorfolog – lekarz w laboratorium
Patomorfologia to dział medycyny, który odgrywa bardzo ważną rolę w diagnostyce chorób różnych układów i narządów naszego organizmu. Lekarz patomorfolog zajmuje się badaniem naszych tkanek oraz narządów w celu wykrycia występujących w nich zmian. Dzięki temu jego praca jest pomocna we wszystkich innych dziedzinach medycyny. Na podstawie materiału tkankowego i przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, do jakiej mają dostęp współcześni patomorfologowie, są oni w stanie określić stopień zaawansowania wielu różnego rodzaju schorzeń, tak na tle zapalnym i zwyrodnieniowym, jak i nowotworowym. Ponadto lekarze ci mają możliwość badania skuteczności przeprowadzanej już terapii, a także wskazać na przyczynę śmierci pacjenta.
Z uwagi na to, że przeprowadzane przez patomorfologa działania dotyczą głównie analiz wyników badań, zasadnicza część jego pracy odbywa się w laboratorium lub na terenie kliniki. Można go jednak spotkać i w gabinecie, jeśli zdecydujemy się na prywatne badania. A te z pewnością warto odbyć w sytuacjach, w których mamy do czynienia z długotrwałymi i nieustępującymi dolegliwościami, niezdiagnozowanymi przez innych specjalistów.
Jakie dokładnie badania wykonuje patomorfolog?
Patomorfologowie w swojej pracy przeprowadzają wiele różnych badań, a ich podstawowym narzędziem pracy jest mikroskop. Rozwój technologii sprawił, że współczesne mikroskopy umożliwiają niezwykle szczegółowe i precyzyjne cyfrowe analizy obrazu – wyjaśnia nasz rozmówca profesor Dariusz Lange, patomorfolog z Gliwic.
Do najczęściej wykonywanych przez tych lekarzy badań zaliczamy badania histopatologiczne, badania cytologiczne oraz badania immunohistochemicznych dotyczące między innymi: wyciętych zmian skórnych, materiałów drobnych pochodzących z biopsji diagnostycznych przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, prostaty, pęcherza, jak i dużego materiału operacyjnego pobieranego podczas z zabiegów onkologicznych.
Udając się do patomorfologa, możemy także uzyskać precyzyjną ocenę biopsji aspiracyjnych cienkoigłowych, które wykonywane są przez tych specjalistów pod USG w gabinecie bezpośrednio po pobraniu materiału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana